بخش آب
1397/05/11 12:01:00
در نخستین برنامه سفر وزیر نیرو به گلستان؛
آغاز طرح آبرسانی به مناطق مرزی گلستان/ کلنگ‌زنی فاز دوم طرح زهکشی اراضی اولویت‌دار در بندرترکمن
عملیات اجرایی فاز دوم طرح زهکشی اراضی اولویت‌ دار استان گلستان با حضور وزیر نیرو در بندر ترکمن در سطح 12 هزار هکتار آغاز شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «علی نظری» مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان در این مراسم اظهار کرد: فاز دوم عملیات اجرایی طرح زهکشی اراضی اولویت‌ دار استان گلستان در سطح 12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی بندر ترکمن و آق قلا اجرا می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان بیان کرد: 590 میلیارد ریال اعتبار برای این فاز در نظر گرفته شده است.
وی افزود: کل محدوده اجرای طرح زهکشی ارضی اولویت دار در نظر گرفته شده توسط دولت در  استان 280 هزار هکتار است که از این میزان 52 هزار هکتار به دلیل شدت ماندابی و آبگرفتگی به عنوان اراضی اولویت دار در دستور کار قرار گرفته شده است.
نظری خاطرنشان کرد: در سفر هیات دولت به گلستان اجرای طرح زهکشی برای 22 هزار هکتار از اراضی اولویت دار استان تصویب شده که در حال اجرا است.
وی تصریح کرد: فاز نخست طرح در سطح 10 هزار هکتار اجرا شد. تاکنون 540 میلیارد ریال در این طرح هزینه شده است.
در این مراسم استاندار گلستان و تعدادی از نمايندگان مردم استان در مجلس نیز حضور داشتند.

آغاز طرح آبرسانی به مناطق مرزی گلستان 
عملیات اجرایی طرح آبرسانی به چهار شهر و 130 روستای مرزی استان گلستان با حضور وزیر نیرو،مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب، استاندار و شماری از مسوولان استانی آغاز شد.
این پروژه آبرسانی پس از بهره برداری جمعیتی بالغ بر 556 هزار نفر را در چهار شهر گنبدکاووس، مینودشت، مراوه تپه و گالیکش در شرق استان و 130 روستای مرزی فاقد شبکه تأمین آب شرب زیر پوشش قرار می دهد و روزانه یکهزار و 800 لیتر بر ثانیه آب تأمین می کند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: این طرح شامل حفر و تجهیز 20 حلقه چاه عمیق، اجرای 560 کیلومتر لوله جمع آوری و انتقال آب، احداث مخازن ذخیره بتنی به حجم 75 هزار و 500 متر مکعب، احداث یک واحد تصفیه خانه به ظرفیت یکهزار و 100 لیتر بر ثانیه، احداث 11 ایستگاه پمپاژ و انتقال 25 میلیون مترمکعب آب از سد نرماب است.
به گفته علی نظری، مخزن 50 هزار مترمکعبی مینودشت که امروز عملیات اجرایی آن آغاز شد،  نیز بخشی از طرح آبرسانی به شهرها و روستاهای نوار مرزی است.
 

  • خبرنگار: معصومه لولایی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر