بخش آب و فاضلاب
1397/05/09 14:37:00
مدیر آب و فاضلاب شهرستان مبارکه اعلام کرد:
آغاز عملیات انتقال پساب شهرهای مبارکه و کرکوند به شرکت فولادمبارکه
مدیر آب و فاضلاب شهرستان مبارکه اصفهان گفت: عملیات انتقال پساپ از شهر مبارکه و محله صفائیه به شرکت فولاد مبارکه به دلیل وقوع تنش آبی در استان و نیاز مبرم فولاد مبارکه به منابع آبی زودتر از موعد مقرر عملیاتی شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، سیف الله بستاکی با اشاره به آغاز عملیات انتقال پساپ از شهر مبارکه و محله صفائیه به شرکت فولاد مبارکه، گفت: طبق قرار داد بیع متقابل که در سال 92 میان شرکت فولاد مبارکه و آبفا استان اصفهان منعقد شده بود مقرر شد در نیمه دوم سال جاری پساب به شرکت فولاد مبارکه انتقال یابد، اما این امر به دلیل وقوع تنش آبی در استان و نیاز مبرم فولاد مبارکه به منابع آبی زودتر از موعد مقرر عملیاتی شد.
بستاکی به اجرای شبکه فاضلاب در شهر مبارکه اشاره کرد و اعلام نمود: از سال70 تا 92، حدود 80 کیلومتر در شهر مبارکه و 70 کیلومتر در محله صفائیه شبکه فاضلاب اجرا شد؛ اما با انعقاد قرارداد بیع متقابل میان شرکت فولاد مبارکه و آبفا استان اصفهان طی دو سال 180 کیلومتر شبکه فاضلاب در شهرهای مبارکه و کرکوند اجرا شد.
مدیر آب و فاضلاب شهرستان مبارکه به ضرورت احداث ایستگاه‌های پمپاژ برای انتقال پساب به تصفیه خانه فاضلاب مبارکه پرداخت و تصریح کرد: هم اکنون احداث چهار فقره ایستگاه پمپاژ فاضلاب در شهر مبارکه در دستور کار قرار گرفت، ایستگاه پمپاژ صفائیه با 90 درصد پیشرفت فیزیکی، ایستگاه پمپاژ درچه با 63 درصد، ایستگاه پمپاژ اسماعیل ترخان با دو درصد و ایستگاه پمپاژ نهچیر که تملک زمین آن انجام گرفت.
وی به احداث ایستگاه پمپاژ در شهر کرکوند اشاره کرد و گفت: هم اکنون در شهر کرکوند دو فقره ایستگاه پمپاژ  در حال احداث است که ایستگاه پمپاژ کرکوند با 97 درصد و ایستگاه پمپاژ سورچه–سیاهبوم با 9 درصد پیشرفت فیزیکی در دستور کار قرار گرفت. این در حالیست که 90 درصد شبکه فاضلاب شهر کرکوند که به طول  43.5 کیلومتر است اجرایی شده و تنها چهار کیلومتر باقیمانده است.
بستاکی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود در نیمه دوم سال جاری ایستگاه پمپاژ کرکوند و صفائیه به بهره برداری برسد .
مدیر آب و فاضلاب شهرستان مبارکه به اهمیت سرمایه گذاری بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: جذب سرمایه گذار در اجرای سریع پروژها بسیار می باشد. به عنوان مثال تا قبل انعقاد قرارداد بیع متقابل میان شرکت آبفای استان اصفهان و فولاد مبارکه جهت اجرای شبکه فاضلاب، جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب در شهر کرکوند 32 درصد بوده در حالیکه این رقم در مرحله اول اجرای شبکه فاضلاب در این شهر به 66 درصد رسیده است.
وی به اجرای شبکه فاضلاب در شهرهای دیزیچه، زیبا شهر و طالخونچه پرداخت و تصریح کرد: در قرارداد اولیه بیع متقابل میان شرکت آبفا و فولاد مبارکه که در سال 92 منعقد شده بود اجرای شبکه فاضلاب شهرهای زیباشهر، دیزیچه و طالخونچه نیامده بود که با رایزنی‌های صورت گرفته در سال 96 با حضور وزیر نیرو عملیات اجرای شبکه فاضلاب این شهرها نیز آغاز شد.
بستاکی بیان داشت: در حال حاضر عملیات احداث ایستگاه پمپاژ، اجرای خطوط انتقال و شبکه جمع آوری فاضلاب زیبا شهر با 60 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست همچنین عملیات احداث سه باب ایستگاه پمپاژ و اجرای خطوط انتقال و شبکه فاضلاب با 48 درصد پیشرفت فیزیکی اجرایی شده است.
وی پیرامون اجرای تاسیسات فاضلاب شهر طالخونچه گفت: درحال حاضر شهر طالخونچه فاقد تاسیسات شبکه فاضلاب است اما با پیگیری‌های مسئولان امر در وزارت نیرو و آبفا استان، در سال 96 سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور ردیف اعتبار این طرح را مصوب نمود که عملیات اجرای آن در صورت تخصیص اعتبار در نیمه دوم سال جاری انجام می شود.  
مدیر آب وفاضلاب شهرستان مبارکه با بیان اینکه با تکمیل شبکه فاضلاب شهرهای مبارکه، کرکوند، زیباشهر، دیزیچه و طالخونچه پساب فاضلاب این شهرها به فولاد مبارکه انتقال می یابد، تصریح کرد: درست است که هم اکنون قسمتی از شهر مبارکه و کرکوند که شبکه فاضلاب آن اجرا شده پساب آن به فولاد مبرکه منتقل می شود اما با اجرای 100 درصدی تاسیسات فاضلاب این شهرها، پساب بیشتری از تصفیه خانه مبارکه به تصیفه خانه فاضلاب شرکت فولاد مبارکه انتقال می یابد.
وی در پایان گفت: در سال 68 عملیات احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر مبارکه آغاز شد و در سال 83 به بهره‌برداری رسید و هم اکنون با ظرفیت 120 هزار نفری مشغول به فعالیت می باشد.
  • خبرنگار: سميرا خدري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر