بخش آب
1397/05/08 11:52:00
مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران خبر داد:
ممنوعیت کشت دوم شالی در مازندران با آب زیرزمینی
مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران گفت: با توجه به وضعیت منابع آبی این استان، کشاورزان برای انجام کشت دوم شالی مجاز به استفاده از آب زیرزمینی نیستند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمد ابراهیم یخکشی با بیان اینکه منابع آب زیرزمینی تقریبا در سقف منابع تجدیدپذیر بهره‌برداری می‌شود، گفت: کیفیت آب زیرزمینی در مقایسه با 10 سال گذشته تخریب و شوری و نیترات روند افزایش داشته است، لذا کشاورزان برای انجام کشت دوم شالی مجاز بر استفاده از آب زیرزمینی نخواهند بود.
وی با اشاره به اتکا 30 درصد بخش کشاورزی استان مازندران به آب زیرزمینی تعداد چاه‌های عمیق و نیمه عمیق استان را حدود 90 هزار حلقه برشمرد و گفت: این پروانه‌ها فقط برای یک کشت صادر شده‌اند و مالکین چاه حق ندارند از آن برای کشت دوم استفاده نمایند.
یخکشی میزان کسری مخزن آب زیرزمینی را در شش محدوده مطالعاتی استان نسبت به دوره شاخص 80 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: متوسط افت دراز مدت سطح ایستایی منابع آب زیرزمینی استان 0.66 متر است که این افت در دشت ممنوعه بهشهر-بندرگز 1.57 متر و در محدوده قائم شهر-جویبار 1.31 متر است.
مدیرعامل آب منطقه ای مازندران تاکید کرد: با اتمام کشت اول در روزهای آینده رهاسازی آب از سد های استان نیز به اتمام می‌رسد و برنامه‌ریزی ذخیره آب برای سال آتی شروع خواهد شد.
  • خبرنگار: امرالله براري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر