بخش آب
1397/04/21 09:18:00
وزیر نیرو وارد استان اردبیل شد
اردکانیان: تلاش برای بهره‌برداری از شبکه آبیاری خدا آفرین در زمان مقرر/ سهم هیچ استانی از رود ارس تغییر نکرده است
وزیر نیرو در بدو ورود به اردبیل گفت: تلاش می‌کنیم پروژه بزرگ شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در زمان مقرر به بهره‌برداری برسد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، وزیر نیرو به همراه معاون آب و آبفای وزارت نیرو و مدیرعامل شرکت منابع آب ایران امروز بیست و یکم تیرماه 97 صبح امروز وارد استان اردبیل شد.
رضا اردکانیان به منظور بازدید از پروژه‌های صنعت آب و برق استان اردبیل بازدید خود را از محل سیفون دره رود که ابتدای پروژه بزرگ شبکه آبیاری و زهکشی خدا آفرین است، هم‌اکنون آغاز کرد.

وزیر نیرو در بدو بازدید خود از پروژه بزرگ شبکه آبیاری و زهکشی خدا آفرین گفت: درست است که در حال حاضر در اکثر مناطق کشور با کمبود آب مواجه هستیم، ولی منطقی نیست که در کنار رود ارس باشیم و حرف از بحران آب بزنیم.
اردکانیان رود ارس را نعمت بزرگی برای کشور عنوان کرد و گفت: وجود رود ارس هم برای استان‌های شمالی کشور و هم برای کل کشور یک نعمت بزرگ است و در کنار این رود بودن و حرف از بحران آب زدن قابل قبول نیست.
وی به تبادل انرژی با کشور مجاور آذربایجان اشاره نمود و تصریح کرد: ما با کشور همسایه خود یعنی آذربایجان در زمینه برق و انرژی همکاری‌های خوبی داریم و در زمان نیاز دو طرف سعی در رفع کمبودهای همدیگر دارند.
اردکانیان همچنین با اشاره به اجرای پروژه بزرگ شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین، روند پیشرفت این پروژه را مناسب ارزیابی کرد و گفت: سعی داریم این پروژه در زمان مقرر به بهره برداری برسد.
وزیر نیرو همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص کاهش حقابه استان اردبیل از رود ارس اظهار داشت: سهم هیچ استانی از رود ارس تغییر و یا کاهش نیافته و در صورت کاهش آب رود ارس، سهم همه استان‌های ذی‌نفع به نسبت مساوی کاهش خواهد داشت.
وی همچنین کاهش بارندگی ها و تغییر اقلیم را از دلایل کمبود آب در کشور عنوان کرد و افزود: با همین دلایلی که ذکر شد روان‌آب ها کاهش یافته و باعث کمبود آب در بیشتر مناطق کشور هستیم.
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اردبیل نیز درباره شبکه خداآفرین گفت: طول این شبکه بالغ بر 144 کیلومتر می باشد که 52 کیلومتر آن در خاک استان آذربایجان شرقی قرار دارد و 92 کیلومتر آن در خاک استان اردبیل قرار گرفته است و در حال حاضر بالغ بر 68 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
اصغر سلیمان زاده افزود: وسعت اراضی طرح آبیاری و زهکشی خداآفرین در استان اردبیل حدود 62 هزار هکتار است و این طرح به 4 ناحیه عمرانی تقسیم بندی شده و قرار است در اولویت اول 36 هزار و 700 هکتار در سال 97 به بهره برداری برسد.
وی اظهار نمود: کل 92 کیلومتر کانال اصلی شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین در محدوده استان اردبیل در حال اجرا بوده که با برنامه ریزی بعمل آمده عملیات اجرایی مربوط به خاکبرداری، خاکریزی و کانال کنی مسیر کانال اتمام یافته است و کانال اصلی با 85 درصد پیشرفت در حال اجرا است، و تا بحال 82 کیلومتر آن لاینینگ و آماده بهره‌برداری بوده و 10 کیلومتر بعدی در حال اجراست.
  • خبرنگار: محمد نوتاش
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر