بخش برق
1397/04/19 12:03:57
مدیر دفتر مهندسی طرح ها:
طرح‌های جدید انتقال و فوق توزیع گیلان با نگاه مدیریت مصرف اجرا می‌شوند
نوآوری در اجرای طرح های جدید انتقال و فوق توزیع شرکت سهامي برق منطقه اي گيلان با نگاه مدیریت مصرف اتفاق افتاده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «محمد نویدی» مدیر دفتر مهندسی طرح‌های شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه در دنیای امروز، مدیریت مصرف انرژی برق به خصوص از جنبه زیست محیطی مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است، گفت: یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و حفظ محیط زیست به عنوان یک امانت برای آیندگان است و دفتر مهندسی طرح‌های شرکت سهامی برق منطقه‌ای گیلان با علم به این مهم، به یکی از جنبه‌های اصلاح الگوی مصرف انرژی که بحث ارتقای فناوری است توجه ویژه‌ای مبذول داشته و آن را در اولویت قرار داده است .
وی ادامه داد: در این زمینه علاوه بر آموزش و فرهنگ سازی در بحث اصلاح الگوی مصرف انرژی به بحث ارتقای فناوری نیز توجه داشته باشیم و ضمن جلوگیری از هدررفت سرمایه گذاری‌های سهمگین در بخش انرژی برق، با حفظ منابع ملی (سوخت‌های فسیلی) برای آیندگان، کمک موثری به اقتصاد ملی کرده باشیم.
مدیر دفتر مهندسی طرح‌ها با تشریح اقدامات انجام شده در طراحی پست‌های جدید در راستای کاهش مصرف داخلی پست‌ها، افزود: تاکید بر کاهش تلفات بی باری و بارداری در خرید ترانسفورماتورهای قدرت و کمپکت طرح‌های جدید انتقال و فوق توزیع و گنجاندن این موضوع در اسناد مناقصه شرکت از جمله اقدامات انجام شده در طراحی پست‌های جدید در راستای کاهش مصرف داخلی پست‌ها است. اگر چه در طرح‌های جدید انتقال و فوق توزیع، مشخصه‌های سطح صدا و نوع روغن نیز با ویژگی‌های مد نظر شرکت در اسناد مناقصه شرکت گنجانده شده است.
وی ادامه داد: به‌طور نمونه تلفات بارداری در تپ نامی (با استفاده از تپ چنجرها از طریق تغییر تعداد دور سیم پیچ‌ها در ترانسفورماتورها می‌توان ولتاژ خروجی را تنظیم کرد) ترانسفورماتورهای 230.63 کیلوولت و 160 مگاولت آمپرپست لاکان، 465 کیلووات بوده که در خرید ترانسفورماتورهای قدرت 230.63 کیلوولت و 160 مگاولت آمپری پست غرب رشت با تاکید بر کاهش تلفات، این مقدار به 345 کیلووات کاهش یافته که مقدار 120 کیلووات کاهش را نشان می‌دهد.
نویدی یادآور شد: اهمیت این کاهش تلفات با توجه به تعداد ساعات بهره برداری از ترانسفورماتورهای مذکور در طول سال و قیمت انرژی دو چندان می‌شود.

  • خبرنگار: حسين اميدخواه
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر