بخش آب
1397/04/17 11:20:00
با رهاسازی آب سد وشمگیر؛
مرحله اول آبیاری مزارع پنبه محدوده شبکه سد وشمگیر انجام شد
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان گفت: حجم آبی که هم اکنون در سد وشمگیر وجود دارد کمتر از 2 ونیم میلیون متر مکعب است که این حجم آب را برای مرحله دوم آبیاری پنبه در محدوده شبکه سد وشمگیر درنظر گرفته ایم.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سید محسن حسینی در این باره اظهار کرد: کمیته ای تحت عنوان کمیته هماهنگی توزیع آب سدهای استان داریم. در جلسه مورخ 17.3.97 این کمیته، مقرر شد بخشی از آب سد گلستان رها شود و به سدوشمگیر برسد. که بر  همان اساس بین هزار تا هزارو 500 هکتار در وشمگیر پنبه کاری صورت گیرد. آخرین اتفاق این است که هزارو 385 هکتار از اراضی پنبه سدوشمگیر یک نوبت آبیاری شد و برای مرحله دوم هم آب وجود دارد.

وی بیان کرد: تصمیمات برای رهاسازی آب سدها و تامین آب اراضی حوزه سدهای استان از جمله وشمگیر پشت میز گرفته نمی شود و قبل از آن کارهای میدانی گسترده انجام می شود. تصمیمات عملیاتی است و انتزاعی نیست. ما تقریبا از ابتدای سال آبی 6 جلسه استانی و 5 جلسه در وشمگیر داشتیم. منابع آب مشخص شده است و محاسبات انجام شده و نهایتا در زمان مناسب آب از سال گذشته برای غلات و امسال هم در پنبه در نظر گرفته شده است. 

حسینی تصریح کرد: قریب 12 میراب محلی و حدود 18 نفر از شرکت بهره برداری از سد وشمگیر این مقدار آب را توزیع می کنند. اگر با همین آب موجود باشد یک مرحله دیگر اراضی پنبه سد وشمگیر قابل آب دهی هست. 

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای استان افزود: در بهترین حالت سرزیر سد، نهایت توان وشمگیر 3 هزار و 500 هکتار آبیاری پنبه است. اراضی شبکه وشمگیر 21 هزار هکتار است که با توجه به کهولت و فرسودگی سد و شبکه وشمگیر، 12 هزار هکتار اگر آب خوب باشد قابل آبیاری است. 8 هزار و 500 هکتار از این مقدار غلات آبیاری شد. وپنبه به دلیل اینکه کم آبی این 3 هزار و 500 هزار هکتار تبدیل به 1385 هکتار رسید.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان در ادامه، تعداد آب بندان های غیر مجاز بین وشمگیر و سدگلستان را  124 عدد عنوان کرده و بیان کرد:  هیچ کدام  از این آب بندان ها مجوزآب ندارند و برخی سال های اخیر ساخته شده است و برخی نیز سنوات قبل. برخی از آب بندان ها در اراضی خود این افراد است. تعدادی نیز داخل بستر رودخانه احداث شده اند که مشغول انجام عملیات قضایی هستیم که تخریب شوند. البته آن ها هم دنبال مجوز هستند که موافقت نشده است. 

حسینی بیان کرد: امسال آبی که در سد بوستان و گلستان گذاشتیم به میزان مورد نیاز شبکه هست. در سد بوستان 500 تا 750 هکتار پنبه و در گلستان نیز هزار تا هزار و 500 هکتار پنبه و وشمگیر بین هزار تا هزار و 500 هکتار پنبه قرار است با آب این سه سد آبیاری شود. عده ای در سارجه کر گنبد شالی غیرمجاز کاشته اند جلسه ای با دادستانی ،فرمانداری، جهاد کشاورزی و سایر دستگاه ها انجام شده است که جلوی گرفته شود.

گفتنی است، در استان گلستان 850 هزار هکتار زمین وجود دارد که 650 هزار آن کشت می شود. از این مقدار 400 هزار هکتار دیم و 250 هزار هکتار در سال های نرمال کشت آبی وجود دارد.

 

  • خبرنگار: معصومه لولایی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر