بخش برق
1391/04/22 16:02:00
با حضور وزير نيرو آغاز شد؛
بهره برداری از بزرگترین ايستگاه برق 63/400 كيلوولت کشور در ساوه
ايستگاه برق 63/400 كيلوولت ساوه به منظور پاسخگویي به نياز صنايع در شهر صنعتي كاوه ايجاد شده است كه با احداث و بهره برداري از اين ايستگاه، وضعيت انرژي الكتريكي از پايداري و ثبات قابل توجهي در شبكه برخوردار خواهد شد.

بهره برداری از ايستگاه برق 63/400 كيلوولت ساوه روز پنجشنبه (امروز) با برگزاری آیینی با حضور مهندس "مجید نامجو" وزیر نیرو آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این آیین وزیر نیرو اظهار داشت: هم اکنون با كار و تلاش مجموعه صنعت برق، شاهد شكوفايي صنعت در بخش هاي مختلف كشور هستيم.
نامجو افزود: به منظور ارتقای سطح خدمات و تأمين آب و برق مورد نياز کشور، با تشكيل 9 كارگروه تخصصي در حوزه هاي مختلف تلاش كرده ايم به شعار سال جاري با عنوان سال توليد ملي،‌ حمايت از كار و سرمايه ايراني تحقق بخشيم.
به گفته وی، سرعت آماده سازي، ساخت و بهره برداري از پروژه هاي مختلف صنعت آب و برق در كشور به شرايط بسيار مطلوب و ويژه اي رسيده است كه اميدواريم از ظرفيت هاي موجود به نحو مناسب بهره برده و شاهد رشد و تعالي روند خدمات رساني به مردم باشيم.
نامجو گفت: من امروز به وجود كاركنان ساعي و دلسوز و تلاشگر صنعت آب و برق افتخار مي كنم چرا كه توسعه، نگهداري و تجهيز حجم عظيم تأسيسات برق فقط در سايه خدمات ارزنده و بي شائبه اين عزيزان و همكاران صديق ميسر مي شود.
مديرعامل شرکت برق منطقه اي باختر نیز گفت: ايستگاه برق 63/400 كيلوولت ساوه بزرگترين ايستگاه برق 400 كيلوولت كشور است كه امروز به صورت رسمي بهره برداری و وارد شبكه انتقال صنعت برق مي شود.
مهندس "آرش كردي" افزود: این پروژه با اعتباري افزون بر 500 ميليارد ريال و در زميني به مساحت 35 هكتار در شهرك صنعتي كاوه احداث شده است.
وي اظهار داشت: اين ايستگاه در شمال استان مركزي كه مجموعه اي از صنايع بزرگ و مادر را در خود جاي داده، واقع شده است و از جايگاه خاص و راهبردی در ميانه شبكه سراسري برق كشور برخوردار است و از پروژه هاي بزرگ ملي محسوب مي شود.
به گفته وی، لزوم ارایه خدمات برق رساني هرچه مناسبتر به مشتركان و متقاضيان، كاركنان و مسئولان صنعت برق را بر آن داشت تا احداث ايستگاه برق 63/400 كيلوولت را در منطقه ساوه در دستور كار قرار دهند.
وي ايستگاه 63/400 كيلوولت ساوه را داراي ظرفيت 400 مگاولت آمپري دانست و افزود: اين ايستگاه داراي 40 فيدر خط 400 كيلوولت و 20 فيدر خط خروجي 63 كيلوولت است كه سامانه كنترل آن از نوع DCS بوده كه مطابق آخرين استاندارد هاي جهاني و به صورت تمام ديجيتال احداث شده است.
كردي در ادامه جايگاه صنعت برق كشور را بسيار مطلوب و ارزنده توصيف كرد و ضمن تشريح جايگاه برق باختر به ويژه در حوزه استان مركزي، گفت:‌ استان مركزي به عنوان مسير اصلي انتقال و ترانزيت برق كشور از جايگاه ويژه اي براي صنعت برق برخوردار است به طوريكه حدود 65 درصد برق مصرفي استان مركزي در بخش مصارف صنعتي و توليدي مصرف مي شود كه اين ميزان مصرف صنعتي از نرخ متوسط صنعت برق كشور بسيار بيشتر است.
وی افزود: ايستگاه برق 63/400 كيلوولت ساوه به منظور پاسخگویي به نياز صنايع در شهر صنعتي كاوه ايجاد شده است كه با احداث و بهره برداري از اين ايستگاه، وضعيت انرژي الكتريكي از پايداري و ثبات قابل توجهي در شبكه برخوردار خواهد شد.
وی ابراز اميدواري کرد: در آينده نزديك با بهره برداري از ايستگاه 400 كيلوولت شازند، شاهد ارتقای سطح كيفي شبكه انتقال و پايداري شبكه در منطقه باشيم.
به گفته وی، انتقال بار از بخش 230 به 400 كيلوولت از سياست هاي مهم برق باختر در دولت هاي نهم و دهم بوده است كه امروز با بهره برداري از اين ايستگاه، شرايط پيش بيني شده محقق شده است به طوري كه امكان تبديل اين ايستگاه به ايستگاه 63/230/400 كيلوولت نيز وجود دارد و با ايجاد لايه 230 كيلوولت، وضعيت انرژي برق در منطقه از پايداري و اطمينان قابل توجهي برخوردار خواهد شد.
در این آیین، استاندار مركزي نیز گفت: استان مركزي و شهرستان ساوه از موقعيت خاص اقتصادي، صنعتي و سياسي به ويژه در بخش انرژي برخوردار است و امروز به عنوان مركز مبادلات انرژي در صنعت برق و نفت و گاز شناخته مي شود.
"علی اکبر شعباني فر" افزود: اين شرايط موجب شده است كه تأمين زير ساخت هاي مورد نياز در بخش برق از حساسيت قابل توجهي برخوردار شود.
وی اظهار داشت: صنعت برق به عنوان يك صنعت زير بنايي و مادر، ‌موتور محركه صنعت به شمار مي رود و توسعه و پيشرفت در منطقه وابسته به انررژي برق است كه با بهره برداري از ايستگاه هاي 400 كيلوولت ساوه و شازند و محلات، شاهد خدمت رساني و بستر سازي مناسب جهت توسعه صنعت و تجارت خواهيم بود.

  • خبرنگار: fallah
  • منتشر کننده: fallah