بخش برق
1397/04/12 15:17:11
رئیس کمیته تولید و مصرف برق استان خوزستان:
شرایط برق خوزستان حساس است، مشترکین خانگی یاری کنند
رئیس کمیته تولید و مصرف برق خوزستان گفت: با توجه به افزایش دما از امروز تا یکی دو هفته آینده شرابط بسیار حساس خواهد بود، از مشترکین به خصوص در بخش خانگی می‌خواهیم که در مدیریت مصرف نهایت همکاری را داشته باشند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمود دشت بزرگ در پنجمین جلسه کمیته تولید و مصرف برق استان اظهار کرد: با توجه به اقدامات انجام شده مدیریت مصرف و همراهی مردم تا به امروز از پیک مصرف سال گذشته عبور نکرده‌ایم.
وی ادامه داد: با توجه به پدیده خشکسالی 3 هزار مگاوات از قابلیت تولید نیروگاه‌های برق آبی کاسته شده است و طبق برنامه پیش بینی شده در زمان پیک، نیروگا های حرارتی 4 هزار و 70 مگاوات و نیروگاه‌های برق آبی 3 هزار 600 مگاوات برق تولید خواهند کرد.
رئیس کمیته تولید و مصرف برق خوزستان برآورد پیک بار سال 97 را 8 هزار و 631 مگاوات اعلام کرد و افزود: 961 مگاوات کمبود تولید در زمان پیک از طریق نیروگاه‌های صنایع، مدیریت مصرف و تأمین بار از طریق خطوط تبادلی جبران می‌شود، مگر آنکه در کل کشور مشکل تولید داشته باشیم.
دشت بزرگ با بیان آنکه تغییر ساعت ادارات باعث کاهش بار 4 تا 40 درصدی بعضی از فیدرها شده است، تصریح کرد: بر اساس دستور رئیس جمهور و وزیر نیرو مصارف نباید از سال گذشته عبور کند و لازم است 20 درصد کاهش داشته باشد، دستگاه‌هایی که مصارفی بالاتری داشته باشند معرفی و مدیران آنها عزل می‌شوند.
وی اضافه کرد: امنیت شبکه خط قرمز ماست و به هیچ وجه نباید خدشه‌ای به آن وارد شود، با شرکت‌های توزیع هماهنگ هستیم که اگر بار یک ترانس به 80 درصد رسید یک فیدر از شبکه خارج شود تا به ترانس‌های انتقال و فوق توزیع به دلیل سخت بودن جایگزینی و تعمیرات آسیبی وارد نشود.
رئیس کمیته تولید و مصرف برق خوزستان تاکید کرد: برای حفظ امنیت شبکه در بحث مدیریت مصرف با هیچ نهاد یا سازمانی به جز بخش‌های فنی و تجهیزاتی که امکان کاهش مصرف را ندارند تعارفی نخواهیم داشت.
دشت بزرگ با بیان آنکه سال‌های آینده نیز همین شرایط قابل پیش بینی است، بیان داشت: لازم است که شرکت‌های مصرفی و ادارات در حد مصرف خودشان مولدهای اضطراری تولید برق داشته باشند و بار خود را در زمان‌های پیک از روی شبکه بردارند.
وی گفت: با توجه به افزایش دما از امروز تا یکی یکی دو هفته آینده شرابط بسیار حساس خواهد بود، از مشترکین به خصوص در بخش خانگی می‌خواهیم که در مدیریت مصرف نهایت همکاری را داشته باشند.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان اضافه کرد: برای مدیریت مصرف در بخش خانگی و کاهش بار سرمایشی دو برنامه کوتاه مدت و میان مدت وجود دارد، در برنامه کوتاه مدت اگر 20 درصد از از مشترکین استان یک کولر اضافه خود را خاموش کنند 900 مگاوات مدیرت بار در شبکه صورت می‌گیرد که این کمبود تولید را جبران می‌کند.
دشت بزرگ در خصوص برنامه میان مدت کاهش بار سرمایشی، بیان کرد: از آنجایی که بار سرمایشی شبکه برق خوزستان 5 هزار مگاوات است، با خرید کولرهای نوین با برچسب مصرف مناسب می‌توان تا 40 درصد در این بخش صرفه جویی کرد که معادل 2 هزار مگاوات می‌شود.

  • خبرنگار: حسن دهقاني
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر