بخش آب و فاضلاب
1397/04/10 16:23:35
سرپرست معاونت بهره‌برداری آبفا خوزستان در گفت‌وگو با پاون:
استقرار دستگاه‌های بسته‌بندی و آب شیرین‌کن سیار در اهواز و آبادان/ تانکرهای آبرسانی سیار پس از تایید مرکز بهداشت وارد فعالیت می‌شوند
سرپرست معاونت بهره‌برداری آبفای خوزستان با تاکید بر اینکه تانکرهای آبرسانی سیار پس از تایید مرکز بهداشت وارد سیستم توزیع شهری و روستایی می‌شوند، گفت: تا زمانی که تانکرهای یاد شده کارت و مجوز بهداشت نداشته باشند آبی نیز به آن‌ها تحویل داده نمی‌شود.
مهرداد قنواتی، سرپرست معاونت بهره‌برداری آبفای خوزستان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، با تاکید بر اینکه EC و شوری آب تصفیه‌‌خانه‌های آبادان و خرمشهر متاثر از آب رودخانه‌های بهمنشیر و کارون است، عنوان کرد: طی هفته‌های گذشته کاهش چشمگیر دبی کارون در منطقه آبادان و خرمشهر و همچنین برداشت‌های بیش از حد در بالادست موجب شده تا آب شور دریا هنگام مد وارد مسیر رودخانه شده و EC آب به 20 هزار میکروموس برسد که این امر مشکلاتی را برای مردم شهرهای آبادان و خرمشهر، روستاهای حاشیه منطقه و شهرهای اطراف شهرستان آبادان ایجاد کرده است.
قنواتی یادآور شد: با توجه به اینکه حدود 70 درصد آب تصفیه‌‌خانه‌های این منطقه از طرح آبرسانی غدیر تامین می‌شود بنابراین همواره تلاش کرده‌ایم با مدیریت برداشت تامین و توزیع EC آب را کنترل کرده و بر روی عددی حدود سه تا چهار هزار میکروموس نگه داشته شود. اما در طی ده روز گذشته به دلیل مشکلات یاد شده EC آب به شدت افزایش پیدا کرده و مشکلات متعددی را برای اهالی این مناطق پدید آورده است.
سرپرست معاونت بهره‌برداری آبفای خوزستان تصریح کرد: هفته گذشته با بستن سد مارد و ایجاد یک بند خاکی بر روی رودخانه بخشی از این مشکل مرتفع شده است و EC برداشتی ما در تصفیه خانه‌ها به حدود 11 تا 12 هزار میکروموس رسیده بود.
 
EC آب شبکه به نحو قابل قبولی کاهش پیدا کرده است/ آبرسانی با 58 تانکر سیار در شهرها و روستاهای آبادان و خرمشهر
وی افزود: تاسیسات آب شیرین کن ما در شهرهای آبادان و خرمشهر به دلیل EC بالا از کار افتاده بود که طی دو روز گذشته نیز توانسته‌ایم این مراکز را مجددا فعال کنیم و با رفع شکستگی‌های ایجاد شده برای خط آبرسانی غدیر، خوشبختانه امروز EC آب شبکه به نحو قابل قبولی کاهش پیدا کرده و به حد قابل قبولی رسیده است.
قنواتی با اشاره به اینکه تولید آب آبادان در وضعیت نرمال است، ادامه داد: در حال حاضر EC آبادان به سه هزار و 800 میکروموس و EC آب خرمشهر نیز به سه هزار و 100 میکروموس رسیده است. در حال حاضر تنها مینوشهر خرمشهر دارای EC بسیار بالایی است که در حال کاهش آن هستیم و امیدواریم تا امشب به حد قابل قبولی برسد و مشکلات مردم این منطقه هم کمتر شود.
سرپرست معاونت بهره‌برداری آبفا خوزستان تصریح کرد: هم اکنون با هماهنگی مجموعه آبفا، استانداری و... بیش از 58 تانکر منابع آبی لازم را از شمال استان و از طریق تاسیسات مجموعه آب حیات، به شهرها و روستاهای آبادان و خرمشهر برای آبرسانی سیار منتقل می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه دستگاه‌های بسته‌بندی و آب شیرین‌کن سیار در اهواز و آبادان فعال شده است، گفت: در حال حاضر آب به صورت بسته‌بندی در حال توزیع است و در طی 10 روز اخیر حدود 370 هزار لیتر آب را به صورت بسته بندی بین مردم توزیع کرده‌ایم و تانکرها نیز به شکل فعال و مستمر در حال آبگیری و توزیع آب بین مردم هستند.
 
تامین آب مورد نیاز برای ممانعت از فعالیت صنایع آبادان و خرمشهر/ تانکرهای آبرسانی سیار پس از تایید مرکز بهداشت وارد فعالیت می‌شوند
قنواتی خاطرنشان کرد: از طرفی توانسته‌ایم آب مورد نیاز بخشی از صنایع کوچک و بزرگ منطقه از جمله پتروشیمی و نیروگاه گازی آبادان را که به دلیل شوری آب شبکه و رودخانه از کار افتاده بودند را دوباره تهیه و این مجموعه‌ها را وارد مدار کنیم تا از توقف فعالیت بخش صنایع منطقه جلوگیری کنیم.
سرپرست معاونت بهره‌برداری آبفای خوزستان به نحوه کنترل کیفی و بهداشتی وضعیت آب منطقه اشاره کرد و افزود: تانکرهای آبرسانی سیار توسط نماینده مرکز بهداشت منطقه در حال کنترل هستند و پس از تایید مرکز بهداشت، تانکرها وارد سیستم توزیع شهری و روستایی می‌شود.
 
نمونه‌برداری روزانه EC و کیفیت میکروبی آب سطح شهر
وی تاکید کرد: آب بسته بندی هم به صورت روزانه توسط بخش واحد کنترل کیفیت آب آبفای خوزستان و پرسنل مرکز بهداشت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و تا زمانی که تانکرهای یاد شده کارت و مجوز بهداشت نداشته باشند به تبع آن آبی نیز به این تانکرها تحویل داده نمی‌شود.
قنواتی در پایان گفت: واحد کنترل کیفیت آب آبفا همچنین در سطح شهر نمونه برداری لازم را در ارتباط با EC و کیفیت میکروبی آب در دستور کار قرار داده‌اند.

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر