بخش برق
1391/04/21 13:26:00
رییس انجمن مهندسان برق و الکترونیک ایران خبر داد:
سهم یک درصدی ایران از تولید جهانی برق
خوشبختانه رشد علمي كشور 11 برابر رشد متوسط علمي جهان است و اگر صنعت و دانشگاه ارتباط خود را بيشتر تقويت کنند، مي توانيم شاهد موفقيت هاي بيشتري در صنعت برق کشور باشيم.

رییس انجمن مهندسان برق و الکترونیک ایران گفت: سهم کنونی جمهوری اسلامی ایران از تولید جهانی برق یک درصد است که عملکرد قابل قبولی محسوب می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، دکتر "حسن غفوری فرد" روز چهارشنبه (امروز) در سیزدهمین همایش تخصصی خطوط و پست های انتقال نیرو و دهمین همایش تخصصی مقره ها که به مدت دو روز در محل حوزه ستادی وزارت نیرو در حال برگزاری است، اظهار داشت: هم اکنون صنعت برق از صنايع فعال كشور است که حتي يك روز هم در كار خود توقف نداشته و تاكنون پيشرفت سريع و رو به رشدي داشته است.
رییس انجمن مهندسان برق و الکترونیک ایران افزود: از ابتدای انقلاب اسلامي تاكنون رشد صنعت برق كشور حدود ده برابر شده و اين افتخار در سایه تلاش پيمانكاران و صنعتگران داخلي كشور به دست آمده است. 
غفوری فرد ادامه داد: هم اکنون كشور ما يك درصد از كل جمعيت جهان را شامل مي شود و از لحاظ توليد برق هم سهم كشور ما يك درصد از كل توليد جهاني است که می توان گفت عملکرد قابل قبولی داشته ایم.
وي اضافه كرد: در صنعت برق کشور بايد سالانه حدود 60 هزار ميليارد ریال سرمايه گذاري شود و در شرایطی که در سال 88 كل بودجه عمراني كشور 150 هزار ميليارد بوده، لازم است دولت به حضور بخش خصوصی در صنعت برق توجه بیشتری داشته باشد چراکه در غیر این صورت قادر به تامين سرمایه لازم در این صنعت نخواهد بود.
وی با اشاره به وجود انجمن ها و سازمان هاي مردم نهاد و بخش خصوصی، گفت: وجود چنین نهادهایی مي تواند نقش بسزايي در توسعه صنعت کشور داشته باشد. 
غفوری فرد به برخی از برنامه ريزي ها و نكاتي كه بايد در اين خصوص مورد توجه قرار گیرد، اشاره کرد و گفت: شفافيت در واگذاري ها، ايجاد امنيت اقتصادي و پرداخت های بموقع، پرداخت تسهیلات بانكي و خريد تضميني برق از جمله این موارد است.
وي با اشاره به ارتباط مستقيم صنعت و دانشگاه، گفت: همانطور كه مقام معظم رهبري نيز فرموده اند، ارتباط بين صنعت و دانشگاه براي پيشرفت يك كشور به صورت متداوم بايد برقرار باشد و از آنجايي كه در افق 1404 كشور برنامه ريزي شده است كه جمهوری اسلامی ایران بزرگترين قدرت علمي، تخصصي منطقه و خاورميانه باشد، براي رسيدن به اين هدف بلند بايد تلاش ها دو چندان شود تا اين رابطه ها نزديك تر شود.
وي اضافه كرد: خوشبختانه رشد علمي كشور 11 برابر رشد متوسط علمي جهان است و اگر صنعت و دانشگاه ارتباط خود را بيشتر تقويت کنند، مي توانيم شاهد موفقيت هاي بيشتري در صنعت برق کشور باشيم.
وي همچنين گفت: پژوهش نیز بايد در كشور نهادينه شود زیرا در شرايط كنوني، جهان از توليد اشباع شده است و بايد بر روی نوآوري متخصصان و دانش پژوهان تمركز كرد كه مهمترين نقش را دارند و این امر جز با كمك انجمن هايي مانند انجمن های علمي و مهندسي ميسر نخواهد بود.
رییس انجمن مهندسان برق و الکترونیک ایران اضافه كرد: این انجمن در زمان حاضر هشت هزار عضو مستقيم دارد و تاكنون طرح هاي خوبي را به اجرا درآورده است. 
غفوری فرد گفت: اين انجمن سالانه حدود هشت هزار مقاله را داوري مي كند و كنفرانس هاي زيادي را برگزار كرده است.
وي در پايان با اشاره به همكاري و حضور بخش خصوصي و انجمن هاي علمي به طور فعال در طرح هاي صنعتي دولت، گفت: با توجه به نامگذاري سال جاری به عنوان سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني، شاهد ساخت ترانس هاي 400 كيلوولت در كشور هستیم و با وجود تحريم ها، متخصصان كشور در حال ساخت ترانس هاي 750 كيلوولت هستند كه با حضور بخش خصوصي مي توانيم براي رسيدن به اهداف بلند، فعاليت هاي خود را سرعت بخشيم.

  • خبرنگار: لیلا جدیدی
  • منتشر کننده: fallah