بخش آب
1397/04/09 11:36:29
همایش "آب نبض زندگی" در تبریز برگزار شد
همایش آب، نبض زندگی با حضور نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی، استاندار، معاونان استاندار، نمایندگان مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، مدیران عامل شرکت‌های آب تابعه و وابسته وزارت نیرو، جمعی از معلمان و دانش آموزان مناطق استان در دانشگاه تبریز برگزار شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم، نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در این همایش با اشاره به اینکه علاوه بر محدودیت و کمبود منابع آبی در استان، با مشکلات آلودگی منابع آب زیرزمینی و سطحی هم مواجه هستیم افزود: به‌رغم افزایش 40 درصدی بارش در مقایسه با سال گذشته، بحران آب هنوز به قوت خود باقی است و نباید از صرفه جویی در مصرف آب غافل بمانیم.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان آذربایجان شرقی نیز در این همایش با اشاره به اینکه کشور ما با یک سوم بارش جهانی، دو برابر میزان مصرف جهانی، از منابع آبی در بخش شرب استفاده می کند افزود: در بخش کشاورزی هم راندمان ما با آبیاری سنتی یک چهارم استاندارد جهانی است و افزایش راندمان کشاورزی و استقرار سیستم‌های آبیاری نوین یکی از چالش های اصلی مدیریت منابع آب کشور است.
یوسف غفارزاده با اشاره به مصرف 90 درصدی آب در بخش کشاورزی و اعلام حمایت بلاعوض  85 درصدی دولت از کشاورزان برای مدرنیزه کردن روش آبیاری افزود: این شرایط فرصت خوبی را فراهم کرده تا با همکاری ذینفعان بتوانیم وظیفه خطیر کاهش مصرف آب در کشاورزی را انجام دهیم.

در این همایش از مجموعه کتاب های تألیف شده توسط علی پولاد در زمینه آب رونمایی شد.
بر اساس این گزارش، 4 جلد کتاب به نام‌های آب نیروی زندگی من، قدرت آب، اسرار دریاها و زنده باد آب که به زبان ساده برای گروه های مختلف سنی و خانواده ها توسط علی پولاد تألیف شده بود رونمایی شد و در اختیار حاضران قرار گرفت.

ابن همایش همچنین شامل برگزاری مسابقات فرهنگی با محتوای آب و کارگاه جنبی نقاشی کودکان و تقدیر از برندگان مسابقه، اجرای نمایش و سرود کودکان و موسیقی در خصوص آب بود.
  • خبرنگار: فاطمه کشاورزی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر