بخش آب و فاضلاب
1397/04/09 10:07:00
مدیرعامل آب و فاضلاب استان یزد:
یزد از نظر منابع آب در فقر مطلق است/ تغییری در مصرف مردم اتفاق نیفتاده است
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد گفت: یزد از لحاظ منابع آب بسیار بسیار ضعیف و در فقر مطلق است، با این وجود طی خردادماه تغییری در مصرف مردم اتفاق نیفتاده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علی اسلامی" در این باره گفت: یزد کم آب است و بدتر از کم آبی محدودیت منابع آب شرب هست که مربوط به امروز و دیروز هم نیست و بحث انتقال آب به استان دقیقاً به دلیل کمبود منابع آب شرب بوده و هرچه که ما از نظر زمان جلوتر برویم با توجه به افزایش جمعیت و نیازها طبیعتاً ما نیازمان به آب بیش‌تر می‌شود و باید به صورت خاص یک فکر اساسی در ارتباط با مسائل آب شرب استان بشود.
وی اظهار داشت: واقعیت این است که شاید کم‌آبی در ارتباط با درخت، فضای سبز و .... قابل برنامه ریزی باشد و بشود، گونه‌های کم آبخواه را جایگزین پرآب خواه کرد و یا نوع کشاورزی را تغییر داد، ولی نیازهای آب شرب قابل تغییر نیست اگرچه امکان صرفه جویی وجود دارد ولی نمی‌شود به طور کامل تغییر داد، چرا که آب را همه برای نیازهای اساسی از جمله شرب، بهداشت، عبادت و ... نیاز دارند.
وی با تاکید بر اینکه بررسی‌های بسیار گسترده‌ای در ارتباط با وضعیت خشکسالی‌ها و منابع آبی موجود، انتقال و تأمین آب مورد نیاز استان و به ویژه مدیریت مصرف آب صورت گرفته گفت: لازم است که در راستای مسائل مرتبط با آب استان برنامه‌ریزی مناسب و مشخصی وجود داشته باشد و به صورت ویژه به سمت مدیریت مصرف آب حرکت کنیم.
اسلامی با بیان اینکه استان یزد به لحاظ منابع آبی پایین‌ترین میزان را در سطح استان‌های کشور دارد گفت: در کنار منابع آبی کم‌یزد، این استان کم بارش ترین استان کشور هم هست و به همین دلیل در تأمین آب شرب، بهداشت و همچنین آب مصارف صنعتی و کشاورزی یزد مشکلات زیادی وجود دارد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد بر ضرورت وجود برنامه بلند مدت در راستای تأمین آب مورد نیاز استان در حوزه شرب، صنعت و کشاورزی تاکید کرد و ادامه داد: متاسفانه با وجودی که یزد در کشور کم بارش‌ترین استان است و میزان ذخایر این استان هم پایین‌ترین حد است ولی نگاه درستی به وضعیت این استان در کشور صورت نگرفته است.
وی با تاکید بر اینکه مهمترین موضوع در ارتباط با بحث آب، مدیریت مصرف آن است خاطرنشان کرد: متاسفانه بعضی از افراد هنوز به صورت کامل و درست به این باور نرسیده‌اند که استان یزد به لحاظ منابع آبی استان فقیری به حساب می‌آید.
اسلامی به برنامه‌های مختلفی که در راستای فرهنگ‌سازی مصرف آب در استان یزد صورت گرفته اشاره کرد و گفت: در فروردین و اردیبهشت امسال میزان کاهش مصرف آب در یزد 12 درصد بوده ولی در خرداد با وجودی که با افزایش مصرف روبرو نبودیم، کاهشی را هم مشاهده نکردیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد با بیان اینکه الان در شرایط تنش آبی قرار گرفته‌ایم، تصریح کرد: اگر بحث درست مصرف کردن مورد توجه قرار نگیرد، با قطعی آب و جیره‌بندی که قطعاً مشکلات بسیاری برای مردم و شهر به وجود می‌آورد روبرو می‌شویم.

  • خبرنگار: الهام‌السادات گلزاری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر