بخش برق
1397/04/06 13:42:00
بهره‌برداری از نخستین نیروگاه 20 کیلوواتی خورشیدی در ارومیه
نخستین نیروگاه 20 کیلوواتی خورشیدی در شهرستان ارومیه با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و یکصد میلیون ریال به بهره‌برداری رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزار نیرو (پاون)، در مراسم افتتاح این نیروگاه که با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه ارومیه، معاون سیاسی و امنیتی استانداری آذربایجان غربی، مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان، مدیر کل دفتر پتانسیل سنجی و ارزیابی منابع انرژی ساتبا و رئیس انجمن انرژی ایران، معاونین و جمعی از همکاران شرکت توزیع برق انجام شد، امام جمعه ارومیه با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری در طرح‌های مولد تاکید کرد و گفت: در این برهه حساس از حیات نظام جمهوری اسلامی مشارکت در طرح‌های مولد گامی مهم و خداپسندانه در جهت منافع و مصالح کشور به شمار می‌آید.
حجت الاسلام قریشی در سخنان خود حرکات مذبوحانه دشمنان نظام جمهوری اسلامی و در رأس آن آمریکا را راه انداختن جنگ اقتصادی علیه مردم مسلمان ایران توصیف کرد و خاطر نشان ساخت در این جنگ نیز بحول قوه الهی، ملت همیشه در صحنه کشورمان پیروز و سربلند از آن بیرون خواهد آمد.
وی برای پشت سر گذاردن این مرحله حساس، داشتن تقوا و خداترسی را از عوامل مهم در غلبه بر مشکلات اقتصادی و معیشتی نام برد.
مدیر کل دفتر پتانسیل سنجی و ارزیابی منابع انرژی ساتبا و رئیس انجمن انرژی ایران، دیگر سخنران مراسم بود که استان آذربایجان غربی را یکی از استان‌های مستعد و با اهمیت به لحاظ شرایط اقلیمی و آب و هوایی برای اجرای پروژه‌های انرژی نو در کشور عنوان کرد و افزود استان آذربایجان غربی از نظر تابش نور خورشید، دمای مناسب و تمیزی هوا نسبت به استان‌های جنوب کشور از شرایط و موقعیت مطلوب برخوردار بوده و این استان برای انرژی فتوولتائیک از وضعیت بهتری برخوردار است.
ساتکین با بیان اینکه در سفر خود به استان آذربایجان غربی حوزه‌های باد خیز استان را برای استفاده و بهره گیری از انرژی بادی مورد بازدید قرار داده یادآور شد آذربایجان غربی از لحاظ جریان‌های آبی سطحی و رودخانه‌ها جزو معدود استان‌ها در کشور می‌باشد.
وی نقش مدیریت در پیشبرد برنامه‌ها را بسیار با اهمیت خواند و اضافه کرد در طول دو سال از مدیریت آقای مهندس حسن بکلو مدیر عامل توزیع نیروی برق آذربایجان غربی نسبت به صدور مجوز 200 کیلووات فتوولتائیک در استان اقدام گردیده و در حال حاضر 68 کیلووات وصل شبکه می‌باشد.
ظرفیت تولید سالانه این نیروگاه 37 مگاوات ساعت است، میزان جلوگیری از ورود دی اکسید کربن به جو را 18500 کیلوگرم در سال و میزان جلوگیری از تبخیر آب را سالانه 92 هزار و 500 لیتر خواهد بود. برای احداث و تکمیل این نیروگاه که در زمینی به مساحت 150 متر مربع با 62 پنل اجرا شده، بالغ بر یک میلیارد و یکصد میلیون ریال سرمایه گذاری بعمل آمده است.

  • خبرنگار: کبری جوادی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر