بخش انرژي
1397/04/13 15:10:00
با حضور معاونان وزیر نیرو؛
نخستین قطب آموزش انرژی‌های تجدیدپذیر گشایش یافت
نخستین قطب تخصصی آموزش انرژی‌های تجدیدپذیر کشور، عصر امروز با حضور معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو و همچنین رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق کشور در مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی خراسان گشایش یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، سیدمحمدصادق زاده، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق کشور در این مراسم با تاکید بر اینکه تولید برق از منابع تجدید پذیر در کشور به حدود ۶۰۰ مگاوات رسیده است، گفت: هم اکنون تنها پنج درصد از برق مورد نیاز کشور از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود اما با برنامه ریزی‌های صورت گرفته این رقم به زودی به ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت .
رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق کشور گفت: یکی از این سیاست‌ها ایجاد جاذبه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی است به گونه‌ای که هم اکنون بیش از ۵۰۰ شرکت و سه هزار فرد حقیقی در این بخش مشغول به کار هستند.
همچنین در آیین افتتاح این مرکز مراسم علی‌اکبر مهاجری، معاون تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو گفت: این مرکز با هدف ارتقای سطح دانش، مهارت و فرهنگ عمومی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، تقویت ارتباط با مجامع و سازمان‌های بین المللی این حوزه و تبادل اطلاعات آموزشی و تخصصی فعال شده است.
مهاجری افزود: از دیگر اهداف راه‌اندازی این مرکز فراهم کردن شرایط لازم در ارائه آموزش‌های همگانی و توانمندسازی اساتید و مربیان و متخصصان در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، فراهم کردن زمینه مناسب برای اشتغالزایی و پویایی صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر از طریق ارائه آموزش‌های تخصصی در کشور است.
وی ادامه داد: تاکنون پنج دوره تخصصی آموزش انرژی‌های تجدیدپذیر در مراکز آموزشی صنعت آب و برق کشور برگزار شده که تا پایان امسال چهار دوره دیگر نیز برگزار خواهد شد.
معاون وزیر نیرو گفت: توانمندی نیروی انسانی در صنعت آب و برق کشور رتبه بالایی در دنیا دارد و در سال‌های گذشته اهتمام ویژه‌ای نسبت به آموزش نیروی انسانی در این بخش شکل گرفته است.
مهاجری بیان کرد: امروزه مزیت انرژی‌های تجدیدپذیر تنها به تولید انرژی محدود نمی‌شود بلکه در اشتغالزایی، کاهش آلودگی هوا و زیست محیطی و جلب مشارکت مردم در تولید برق نیز موثر هستند.
وی خاطرنشان کرد: از محل منابع تجدیدپذیر دو میلیارد و 153 میلیون کیلووات ساعت تولید برق از سوی نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر در کشور موجب جلوگیری از انتشار یک میلیون و 486 هزار تن گاز گلخانه‌ای شده است.
مهاجری ادامه داد: در کشور تغییر رویکرد کلی نسبت به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر شکل گرفته و آموزش‌ها در این خصوص آغاز شده اما توسعه این آموزش‌ها نیازمند تقویت ارتباط با مردم است.
معاون وزیر نیرو گفت: 600 ساعت آموزش در قالب 27 دوره آموزشی مصوب در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در سال انجام می‌گیرد که این موضوع از طریق مرکز تخصصی آموزش انرژی‌های تجدیدپذیر دنبال می‌شود.
وی با بیان اینکه برگزاری دوره‌های آموزشی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر برای همه صرفه اقتصادی ندارد، افزود: باید از آموزش‌های تکلیفی به سمت آموزش‌های ترویجی پیش رفت و موثرترین راه برای تحقق این امر، آموزش در خصوص انرژی تجدیدپذیر است.
مهاجری اظهارداشت: نمی‌توان توقع داشت که خود مردم در توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر وارد شوند بلکه باید این بخش با بهره‌گیری از افرادی که در قطب‌های تخصصی آموزش انرژی‌های تجدیدپذیر، آموزش دیده‌اند؛ مورد حمایت قرار گیرد تا این مهم در جامعه ترویج یابد.
وی اضافه کرد: خوشبختانه هم اینک بخش خصوصی در زمینه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر فعال شده است و وزارت نیرو از این حوزه حمایت می‌کند.
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر