بخش برق
1397/03/29 10:11:26
وزیر نیرو در همایش بین المللی انرژی:
ایران دارای برنامه راهبردی تغییر اقلیم است/ گام بلند ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای
وزیر نیرو یکی از جهت‌گیری‌های اصلی ایران در حوزه‌ی انرژی را ترسیم نقشه‌ی راه توسعه صنعت انرژی در جامعه‌ جهانی خواند و گفت: ايران داراي برنامه راهبرد ملي تغيير اقليم بوده و این برنامه‌ با مشارکت بخش‌هاي مختلف در این راستا انجام شده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز صبح (سه شنبه 29 خردادماه) در دوازدهمین همایش بین المللی انرژی با اشاره به اینکه بیش از یک سده‌ی اخیر، انرژی همواره مهم‌ترین انگیزه و پیش‌ران رقابت‌ها، همکاری‌ها، پژوهش‌ها و نوآوری‌ها و نیز جنگ‌ها و سازش‌های بشری بوده است، اظهار داشت: هیچ موضوعی به اندازه‌ی دستیابی به منابع انرژی و بهره‌برداری از آن‌ها در تنظیم سیاست‌ها، تدوین راهبردها و اجرای برنامه‌های کشورها، مهم و اثربخش نبوده است.
وی در همین زمینه ادامه داد: اگر چه دسترسی به این منابع، بسیاری از درهای توسعه و رفاه به روی جامعه‌ی بشری گشوده است، اما بهره‌برداری غیر مدبرانه و مسؤولانه از این ابزار کارآمد، و نادیده انگاشتن پیامدها و آثار منفی آن، ما را در دام مشکلاتی گرفتار نموده است.
اردکانیان افزود: آلودگی‌های محیط زیستی اعم از آب، هوا، خاک و آثار ناشی از آنها مانند تغییرات اقلیم، حوادث طبیعی و کاهش منابع ارزشمند زیستی مانند آب‌های سطحی، ذخایر  زیر زمینی و اقیانوسی، همه و همه از پیامدهای مصرف گشاده دستانه و بی پروای انرژی و به ویژه سوخت‌های فسیلی می باشند.
وزیر نیرو با بیان اینکه هر پژوهش و گفتگویی پیرامون انرژی، بدون توجه به درهم تنیدگی آن با مباحث زیست محیطی و مسأله‌ی منابع آب ناکارآمد است، اضافه کرد: از این رو جا دارد خرسندی خود را نسبت به  دوازدهمین همایش بین‌المللی انرژی که توجه کافی به مسأله‌ی انرژی در بافتار «انرژی-آب-محیط زیست» داشته‌اند ابراز نمایم و بی‌گمان جلب توجه تصمیم‌سازان و پژوهندگان این عرصه به این موضوع مهم، آثار مثبت و دستاوردهای ارزشمندی برای آینده صنعت خواهد داشت.
رئیس کمیته ملی انرژی جمهوری اسلامی ایران با عنوان اینکه امروز جهان بیش از هر زمان دیگری نیازمند همکاری دولت‌ها، ملت‌ها، سازمان و نهادهای ‌های اجرایی و پژوهشی برای طرح و چاره‌جویی چالش‌های بزرگ است، تصریح کرد: برای همه‌ی ما روشن است که  دیگر مرز و فاصله‌ی سیاسی و اختلافات فرهنگی و اجتماعی در تغییرات اقلیمی، حوادث ویران‌گر آب و هوایی، ریزگردها و رویدادهایی از این دست مهم نیست و زندگی همه مردمان پهنه‌های گوناگون را مستقیم یا غیر مستقیم به یکسان تهدید می‌کنند و مشکلات زیست محیطی به اقتصادی، اقتصادی به اجتماعی، اجتماعی به سیاسی و سیاسی به امنیتی تبدیل می‌شوند.
وی بیان داشت: در این میان همگرایی‌ها و همکاری‌های جهانی پیرامون این چالش‌ها که با صرف هزینه و رنج فراوان و در گذار سالیان طولانی شکل گرفته در معرض آسیب قدرت‌نمایی و خودکامگی سیاستمدارانی بوده است و باید بگویم که امروز با گسترش جنگ‌های تجاری و هماوردطلبی‌های غیر عقلانی این دسته از سیاستمداران، این عرصه به مجالی برای تلافی‌جویی و رویارویی تبدیل شده و آینده‌ی زیست‌بوم جهان را با مخاطرات جدی روبه‌رو می نماید و البته امیدوارم تلاش‌ها و همکاری دانشمندان و نقش‌آفرینان این حوزه بتواند هر چه زودتر نگرانی‌های به‌وجود آمده را رفع و مسیر استمرار و توسعه همکاری‌ها را هموار سازد.
اردکانیان یکی از جهت‌گیری‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌ی انرژی را ترسیم نقشه‌ی راه توسعه و پیشرفت این صنعت در هماهنگی با تعهدات زیست‌محیطی کشور در جامعه‌ی جهانی خواند و تصریح کرد: همکاری مستمر و فعال ایران با نهادهایی چون شورای جهانی انرژی، منشور جهانی انرژی، کنفرانس تغییرات اقلیمی و مانند این‌ها بیان‌گر عزم جدی ایران برای همگامی و همیاری با جامعه‌ی جهانی در این گذار است.
وزیر نیرو افزود: جمهوري اسلامي ايران در سالهاي اخير، در راستاي کاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي و انطباق با پيامدهاي ناشي از تغيير اقليم، بر اساس اصل مسئوليت مشترک اما متفاوت (CBDR)، هماره از فعاليت‌هاي بين المللي حمايت لازم را به  عمل آورده است و با عنايت به تلاش‌هاي بين المللي در راستاي کنوانسيون تغيير اقليم ،‌پروتکل کيوتو و توافق نامه پاريس (موضوع مورد وفاق کشورها در COP21) ، برنامه‌هاي کاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي کشور (INDC) در قالب مشارکت داوطلبانه و به ميزان 12% (4% غير مشروط و 8% مشروط به دريافت کمک هاي بين المللي)  تدوين شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه ايران داراي برنامه راهبرد ملي تغيير اقليم است، افزود: برنامه‌اي با مشارکت بخش‌هاي مختلف در این راستا انجام شده و به‌عنوان يک برنامه محيط زيستي مکمل برنامه پنجساله ششم توسعه کشور (از سال 1396 تا 1400) است که اين برنامه مبين سياست‌هاي اطمينان يافتن از امنيت غذايي، استفاده کارآ از آب و احياء منابع آب زيرزميني، کاهش انتشار گازهاي گلخانه اي و نگرش همبست آب، انرژي و محيط زيست است.
اردکانیان ایران را يک کشور در حال توسعه خواند و بیان داشت:  به منظور تامين نيازهاي رو به رشد خود، ايران نيازمند توسعه سريع منابع توليد انرژي است و از سال 2013 دولت در رويکردهاي توسعه‌اي خود، اقتصاد کم کربن را در اولويت قرار داده و اهداف ملي از قبيل کاهش يارانه‌هاي انرژي، محدود کردن انتشار آلاينده هاي اصلي جو، ارتقاء بهره‌وري انرژي، بهبود کيفيت سوخت و افزايش سهم تجديدپذيرها و منابع پاک در برنامه اقتصاد کم کربن لحاظ شده‌اند.
وی گفت: توسعه ملي متکي بر منابع سوخت فسيلي و صنايع انرژي بر بوده است و اين امر سبب گرديده تا اقتصاد، رفاه جامعه، منابع و فناوري هاي کشور نسبت به کاهش انتشار گازهاي گلخانه‌اي  آسيب پذير باشد و انتظار مي رود با اتکا به توان و ظرفيت‌هاي ملي و مشارکت‌هاي بين المللي، اين روند تغيير يابد.
رئیس کمیته ملی انرژی ایران ادامه داد: ایران با بهره‌گیری از منابع مالی بانک‌های توسعه‌ای مانند «بانک توسعه‌ی اسلامی»، «بانک توسعه و تجارت اکو» و «بانک توسعه‌ی زیرساخت آسیایی» تاکنون پروژه‌هایی به ارزش بیش از دو میلیارد یورو را آغاز نموده و برخی از آن‌ها را نیز به پایان برده است و انتظار می‌رود بتوان بیش از چهار میلیارد یورو سرمایه دیگر برای طرح‌های آتی از این بانک‌ها جذب کرد.
وی بیان داشت: همچنین می‌توان به بیش از 2.7 میلیارد یورو فاینانس خارجی در طرح‌های ارزشمند بازیافت آب و افزایش راندمان نیروگا‌ه‌های برق و بسیاری طرح‌های زیرساختی دیگر که برای دستیابی به تعهدات زیست محیطی کشور مهم هستند اشاره داشت.
اردکانیان افزود: من و همکارانم در وزارت نیرو بر آن بوده‌ایم که در طراحی راهبردها و تنظیم برنامه‌های صنعت آب و برق، با توجه به نگرانی‌ها و تعهدات زیست محیطی در این عرصه، رویکردی جامع‌نگرانه را در پیش بگیریم و به گونه‌ای که طرح‌ها و چالش‌ها را در یک بستر به هم پیوسته ارزیابی کرده و از حل مسائل به صورت نقطه‌ای و بدون توجه به آثار جانبی آن‌ها در دیگر زمینه‌ها بپرهیزیم.
وزیر نیرو از تلاش های وزارت خانه متبوعش در تبیین و استقرار مبانی حکمرانی خوب در ستادها و شرکت‌های وابسته گفت و بیان کرد: برای استفاده از ظرفيت نهادهای مدني و سازمان‌های مردم‌نهاد و ایجاد شفافیت در پاسخگویی بازیگران حوزه‌ی انرژی، آب و محیط زیست نگاهی نوین در راستای توسعه‌ی پایدار برقرار نماییم..
وی با تاکید مجدد بر اینکه ما آماده‌ایم هر گونه پیشنهاد همکاری و هم‌افزایی در این حوزه‌ها را به گرمی پاسخ دهیم، عنوان داشت: کماکان پذیرای نقش و مسؤولیت خود به‌عنوان یکی از کشورهای نقش‌آفرین جهان در زمینه‌ی تولید و صادرات انرژی و یکی از کشورهای مهم و اثرگذار در سیاست و امنیت منطقه خواهیم بود.


  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر