بخش آب و فاضلاب
1397/03/22 14:25:19
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان:
برداشت آب از سد اکباتان به 6 میلیون مترمکعب کاهش یافت
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان گفت: در سه ماه فصل بهار برداشت از سد اکباتان تا 6 میلیون متر مکعب کاهش یافت.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سيدهادي حسيني بيدار" با اشاره به بارش مناسب باران در ارديبهشت ماه امسال كه طي 32 سال اخير بي‌نظير بود، اظهار كرد: اين بارش‌ها بخشي از نگراني‌ها براي كمبود آب را كاهش داد. 
وي با بيان اينكه تأمين آب در اكثر شهرهاي استان از منابع زيرزميني است، بيان كرد: 84 درصد آب شهري از طريق منابع زيرزميني است؛ اما در شهر همدان از دو سد آبشينه و اكباتان نيز تأمين مي‌شود. 
مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان همدان با بيان اينكه در حال حاضر چاه‌ها با افت منابع زيرزميني مواجه هستند، گفت: اين ميزان كاهش آب زيرزميني باعث شده از آب هاي زيرزميني 400 ليتر در ثانيه آب استحصال شود. 
وي با اشاره به اينكه در شهر همدان از دو رودخانه فصلي در فصول غيرزراعي با همكاري آب منطقه‌اي آب برداشت مي‌شود، گفت: بر اين اساس از رودخانه خاكو 400 ليتر در ثانيه آب استحصال مي شود. 
 

ميزان بهره‌مندي از فاضلاب در همدان 72 درصد است 
حسيني بيدار با تأكيد بر اينكه در سه ماه فصل بهار برداشت از سد اكباتان تا 6 ميليون متر مكعب كاهش يافت، افزود: اين مسئله باعث شد آب سد براي زماني كه از آب هاي زيرزميني و رودخانه هاي فصلي نمي توان آب برداشت كرد، استفاده كنيم. 
وي ضمن تشكر از شوراهاي اسلامي شهرهاي استان و شهرداري ها بيان كرد: با توجه به اينكه بيشتر كار شركت آبفا حفاري براي اجراي تأسيسات آب است، شهرداري ها تعامل خوبي در اين زمينه دارند. 
مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان همدان در خصوص ورود فاضلاب داخل رودخانه هاي سطح شهر همدان اضافه كرد: جمعيت زير پوشش فاضلاب در كشور 44 درصد است در حالي كه در استان همدان با وجود افزايش 18 درصدي جمعيت، ميزان بهره مندي از فاضلاب 72 درصد است. 
حسيني بيدار با بيان اينكه در سال 97 تصميم بر اين است كه جمعيت زير پوشش خدمات فاضلاب در حاشيه شهر به 95 درصد برسد، اظهار كرد: امسال در سه رودخانه كه فاضلاب وارد آن مي‌شد، جداسازي فاضلاب انجام مي‌شود كه از جمله آن مي‌توان به رودخانه ديزج، منوچهري و حصار مطهري اشاره كرد. 
 

مديريت فشار موجب كاهش 50 درصدي شكستگي ها شده است 
وي اضافه كرد: در زمينه بازچرخاني پساب نيز افتخار ما اين است كه فاضلاب تصفيه شده و پساپ فاضلاب در اختيار نيروگاه قرار مي گيرد و نيروگاه هيچگونه آب زيرزميني استفاده نمي كند. 
مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان همدان در خصوص اعمال مديريت فشار در شبكه آب بيان كرد: مديريت فشار باعث شده 50 درصد شكستگي ها كاهش يافته و مديريت با عدالت صورت گيرد. 
حسيني بيدار در خصوص كيفيت آب استان همدان نيز گفت: آب همدان تمام استانداردها را دارد؛ ضمن اينكه كار سنجش كيفي آن شبانه روزي پيگيري مي شود به طوري كه روزانه 300 نمونه از مخازن تا شبكه توزيع و حتي شيرهاي آب گرفته مي شود. 
وي در پاسخ به پس زدگي فاضلاب در زمان بارش باران نيز گفت: بيشترين مصرف آب همواره در تيرماه است اما در هيچ يك از شبكه‌هاي فاضلاب پس زدگي نداريم بنابراين پس زدگي كه در زمان بارش رخ مي دهد ناشي از ورود آب هاي سطحي به شبكه فاضلاب است كه شهرداري بايد ورود كند. 
  • خبرنگار: مسعود دلاوری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر