بخش آب
1397/03/22 14:19:20
تخلیه رسوب‌های سد لتیان با بازگشایی دریچه‌های تحتانی
مدیر بهره‌برداری از سد و نیروگاه لتیان گفت: با هدف بهره‌برداری بهینه روز گذشته مانور دریچه‌های تحتانی سد لتیان انجام شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "علیرضا ارسطویی" با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: عملیات مانور دریچه‌های تحتانی سد لتیان هر ساله بر اساس دستورالعمل بهره‌برداری از این سد پس از پایان سیلاب‌های بهاری انجام می‌شود.
وی با اشاره به اهمیت انجام این مانور گفت: با انجام این مهم ضمن حفظ حجم مفید مخزن سد، باعث جلوگیری از مسدود شدن دریچه‌های تخلیه تحتانی مخزن سد می‌شود.
مدیر بهره‌برداری از سد و نیروگاه لتیان تصریح کرد: از این رو امسال مطابق روال سال‌های گذشته روز دوشنبه 21 خرداد مانور دریچه‌های تحتانی سد آغاز و با این کار رسوب‌ها از شیرهای تخلیه کننده تحتانی خارج شد.
وی با تاکید بر ضرورت استفاده بهینه بر منابع آب گفت: به همین منظور بخشی از آبی که از سد خارج شد صرف تغذیه مصنوعی آبخوان‌های منطقه و بخش دیگری نیز در پشت سد ماملو ذخیره شد.
ارسطویی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین به منظور استفاده از حداکثر انرژی آب، از بخش قابل توجهی از این آب برای تولید انرژی الکتریکی در نیروگاه برق‌آبی مورد استفاده قرار گرفت.

  • خبرنگار: نرگس شیخ الاسلام
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر