بخش آب و فاضلاب
1397/03/22 14:54:00
اجرای 70 پروژه آب و فاضلاب در استان کردستان
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان گفت: هم اکنون 70 پروژه در قالب 22 طرح در حال احداث است که اعتبار این طرح ها از محل اعتبارات عمرانی استانی تأمین و هزینه می‌شود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمدحسین محمدی" با بیان اینکه در سال 96 حدود 400 میلیارد ریال برای اجرای این طرح‌ها اعتبار تصویب شده بود، افزود: از محل اعتبارات بودجه ای سال گذشته حدود 450 میلیارد ریال به این استان تخصیص داده شده است.
وی تأکید کرد: اعتبارات مورد نیاز شرکت آب و فاضلاب شهری شامل دو بخش توسعه‌ای و جاری است که هزینه‌های جاری از محل درآمدهای شرکت و هزینه‌های توسعه‌ای و سرمایه‌ای از محل اعتبارات عمرانی ملی و استانی تأمین می‌شود.
مدیرعامل آبفای کردستان گفت: این شرکت حدود 93 درصد از فاضلاب را توسط شبکه فاضلاب شهرها جمع آوری می‌کند که حدود 2 برابر از میانگین کشوری بالاتر است.
محمدی افزود: میزان تصفیه فاضلاب در استان کردستان حدود 70 درصد است که بیش از سه برابر از 27 درصد میانگین کشوری بیشتر است؛ ضمن اینکه پساب تصفیه شده در بخش صنعتی و کشاورزی مصرف می‌شود.
وی میزان تصفیه فاضلاب در کردستان را حدود 60 میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: پنج تصفیه خانه فاضلاب در استان در حال احداث است که امسال سه تصفیه خانه فاضلاب و سال آینده 2 تصفیه‌خانه فاضلاب دیگر به بهره‌برداری می‌رسد که با فعالیت این واحدها حدود 70 درصد از میزان آب توزیعی کردستان دوباره وارد چرخه مصرف غیرشرب می‌شود.
هم‌اکنون 100 درصد جامعه شهری استان کردستان از آب شرب لوله کشی بهره مند هستند و شاخص جمع آوری فاضلاب در این استان نیز 93 درصد است که حدود دو برابر از میانگین کشوری جلوتر است.
همچنین سالانه 110 میلیون مترمکعب آب شرب توسط شرکت آب و فاضلاب استان کردستان تولید و در شبکه توزیع می‌شود.

  • خبرنگار: ادریس شریفی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر