بخش برق
1397/03/20 14:35:45
استفاده از کولر گازی برای استان یزد مناسب نیست
مدیر دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توزیع نیروی برق استان یزد گفت: استفاده از کولر گازی برای استان یزد که از هوای خشک برخوردار است، مناسب نیست.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "محمد میرشمس" در این باره اظهار کرد: هزینه برق مصرفی کولر گازی نسبت به کولر آبی 8 برابر بیشتر است.
وی متذکر شد: اگر هزینه برق مصرفی یک کولر آبی در سال 72 هزار تومان باشد، یک کولر گازی حدود 600 هزار تومان به لحاظ برق مصرفی برای مشترکین هزینه دارد.
میرشمس خاطرنشان کرد: مصرف برق کولر گازی، چهار برابر کولر آبی است و برای استان یزد که از هوای خشک برخوردار است، مناسب نیست.
وی به پیش بینی 1600 مگاوات پیک بار کل استان در تابستان اشاره داشت و گفت : استفاده و خرید کولر آبی با گرید A می تواند به لحاظ کاهش مصرف آب و برق موثر باشد.
میرشمس با اشاره به اهمیت خرید موتور کولر با راندمان بالا در موقع جایگزین کردن با موتور سوخته ، افزود: الکتروموتور کولر سوخته که مجدد سیم پیچی می شوند بر اساس آزمایش سازمان بهره وری انرژی ایران، 40 درصد بیشتر برق مصرف می کنند.
مدیر دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توزیع نیروی برق استان یزد با اشاره به مصرف نیم کیلوواتی کولر در هر ساعت از شبانه روز، استفاده از سایبان برای کاهش مصرف آب و برق ، تعویض سالانه پوشال ها و رنگ آمیزی کانال های در معرض نور خورشید را به عنوان روش های افزایش بازدهی کولرهای آبی بیان کرد.
  • خبرنگار: حسن غفوریان
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر