بخش آب
1397/03/20 15:25:00
معاون بهره‌برداری آب منطقه‌ای مازندران:
برای سازگاری با کم‌آبی راهی به جز کشت‌های کم‌آب طلب نداریم
معاون بهره‌برداری آب منطقه‌ای مازندران گفت: با توجه به عمده مصرف آب در بخش کشاورزی راهی جز انجام کشت‌های جایگزین کم آب طلب در استان نداریم.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سیدجمال موسوی با اشاره به اینکه امسال حدود 15 درصد کاهش بارندگی و 45 درصد کاهش رواناب در رودخانه‌هایمان داریم و این امر سبب شده است تا ذخیره آب در تاسیسات ما به ویژه سدها به حدود 50 درصد مدت مشابه سال قبل برسد، تصریح کرد: این امر مدیریت آب را در استان بسیار دشوار کرده است و استان با توجه به شرایط موجود تصمیماتی از جمله انجام کشت جایگزین کم‌آب طلب و عدم ممنوعیت کشت مجدد شالی را به ذی‌نفعان و بهره برداران ابلاغ و در این زمینه به‌طور گسترده اطلاع‌رسانی کرد.
معاون بهره‌برداری آب منطقه‌ای مازندران افزود: کاهش آب‌های سطحی موجب شد تا مردم برای تأمین آب کشاورزی رویکرد بیشتری به آب زیرزمینی داشته باشند که در این زمینه به مصرف کنندگان هشدار می‌دهیم در برداشت آب زیرزمینی با محدودیت مواجه هستیم که در صورت اضافه برداشت از این مخازن با چالش جدی از جمله پیشروی آب شور مواجه خواهیم شد.
وی در پایان همراهی و مشارکت بهره‌برداران در مدیریت منابع آب به ویژه مدیریت مصرف را مهم برشمرد و گفت: همکاری ذی‌نفعان می‌تواند میزان خسارت ناشی از کم‌آبی و خشکسالی را تقلیل و دشواری‌های مربوطه به تقسیم و توزیع آب را تسهیل نماید.
  • خبرنگار: امرالله براري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر