بخش آب
1397/03/19 10:55:01
آبگیری دو تالاب استان گلستان در اثر سیلاب رودخانه اترک
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان از آبگیری سدهای دانشمند و تالاب‌های آلماگل و آجی گل در اثر سیل رودخانه اترک خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در پی وقوع سیلاب در رودخانه اترک که از 22 تا 31 اردیبهشت جریان داشت، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان با حضور در محل سد آبگیری شده دانشمند و تالاب سدهای آلماگل و آجی گل وضعیت این سدها و اقدام‌های انجام شده برای پایداری و بهبود مخزن سد را بررسی کرد.
سیدمحسن حسینی در این باره گفت: در اثر لایروبی هایی که پیش از سیلاب با کمک محیط زیست در کانال‌‎ها انجام شده بود، حق‌السهم کشور از محل سیلاب استحصال و در مخازن سدهای موجود و تالاب‌ها ذخیره شد و حق‌السهم کشور همسایه نیز توسط آن کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت.  
وی ادامه داد: در عین حال با توجه به شدت سیلاب و حجم رسوبات نیز حجم رسوب فراوان خسارت‌هایی نیز به تاسیسات وارد شده است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای گلستان تصریح کرد: شن‌ریزی جاده سرویس کانال اصلی آلاگل و کانال فرعی آلماگل به طول 34 کیلومتر، استمرار در لایروبی کانال‌های اصلی آلاگل، دانشمند، اینچه برون و آلماگل به طول 60 کیلومتر به دلیل حجم بالای رسوبات ناشی از سیلاب‌ها و ترمیم بخش‌هایی از جاده  سرویس دسترسی دایک اصلی سد دانشمند، از جمله اقداماتی است که در پی خسارات وارده در طول دوره سیلاب نیاز به اجرا دارد.

  • خبرنگار: معصومه لولایی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر