بخش برق
1397/03/13 14:11:59
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان خبر داد:
کاهش 6 درصدی تلفات برق استان همدان طی چهار سال گذشته/ صرفه جویی 211 هزار مگاوات ساعت انرژی الکتریکی
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: طی چهار سال اخیر مقدار تلفات انرژی برق استان به میزان 5.95 درصد کاهش یافته که این مقدار معادل 211 هزار و 811 مگاوات ساعت صرفه‌جویی در انرژی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، محمدمهدی شهیدی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای کاهش تلفات استان، عنوان کرد: اقدامات انجام شده در این خصوص به دو بخش فنی و غیرفنی تقسیم می‌شود.
وی افزود: اقدامات فنی آن دسته از اقدامات عملی است که در راستای اصلاح و بهبود شبکه در راستای کاهش تلفات انجام می‌گیرد که شامل سه بخش اقدامات صورت گرفته برای  اصلاح ساختار شبكه، كنترل و اصلاح لوازم اندازه‌گيري مشتركين و سایر اقدامات می‌شود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای اصلاح ساختار شبكه تصریح کرد: كاهش شعاع تغذيه فيدرهاي 20 كيلوولت، حذف و كاهش شعاع تغذيه پست‌هاي توزيع (با استفاده از ترانسفورماتورهاي كم تلفات و كوچك)، جايگزيني كابل خودنگهدار با سیم شبكه هوايي و توسعه استفاده از كابل خودنگهدار از جمله این اقدامات است.
وی ادامه داد: همچنین استفاده از كابل زميني بجاي شبكه هوايي، اصلاح سطح مقطع شبكه‌های فشار ضعيف و فشار متوسط كنترل، و اصلاح ولتاژ انتهاي فيدر نیز از دیگر اقدامات اجرایی در بخش اصلاح ساختار شبکه است.
شهیدی عنوان کرد: در حوزه كنترل و اصلاح لوازم اندازه‌گيري مشتركين نیز واگذاري انشعابات به مشتركين به صورت ولتاژ اوليه، نصب كنتورهاي مشتركين روي پايه يا استفاده از تابلو تجميع (خارج از دسترس مشترک)، تعويض و جايگزيني كنتورهاي معيوب، تست و بازرسي کنتورها و نصب كنتور براي تمام مصرف‌كنندگان فاقد كنتور انجام شده است.
به گفته وی انتخاب و جايگزيني CT متناسب با مصرف مشترك، نصب كنتورهاي مرجع قابل قرائت از راه دور در خروجي پستهاي توزيع، نصب كنتورهاي AMI با اولويت مشتركين با تراكم بار بالا و ديماندي، تبديل يا جمع‌آوري برق‌هاي غيرمجاز، نصب کنتور مرجع در مجتمع‌های تجاری و مسکونی و نقاط آلوده به برق غیرمجاز از فعالیت‌های اجرایی برای کنترل و اصلاح لوازم اندازه‌گیری به‌شمار می‌رود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان ابراز داشت: پیگیری جذب سرمایه‌گذار و نصب مولدهای تجديدپذير با ظرفيت كم در محل مصرف، كنترل و اصلاح توان راكتيو شبكه با نصب خازن و اصلاح اتصالات سست نیز از دیگر اقدامات در راستای کاهش تلفات بوده است.
وی با اشاره به اقدامات غیرفنی گفت: اقدامات غیرفنی شامل پیگیری‌های صورت گرفته در مورد برق‌های غیرمجاز، قرائت به موقع کنتورها و ساماندهی و کنترل وضعیت قرائت است که به طور مستقیم در تلفات شرکت موثر است.
شهیدی عنوان کرد: جلسه با مامورین قرائت در واحدهای اجرایی به طور مستمر، تشکیل کمیته‌های کاهش تلفات در واحدهای اجرایی و پیگیری کاهش تلفات، تعویض کنتورهای معیوب و تبدیل انشعابات غیرمجاز به مجاز از جمله اقدامات غیرفنی انجام شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان یادآور شد: محاسبه و تحلیل انرژی تحویلی، فروخته شده و تلفات انرژی به صورت مستمر و ابلاغ و انعکاس نتایج به مسئولین و واحدهای ذیربط جهت اطلاع، کنترل مستمر روند پیشرفت فیزیکی طرح‌های کاهش تلفات و پیگیری تصویب طرح‌های کاهش تلفات از سوی دستگاه های بالادستی نیز از دیگر اقدامات بوده است.
وی افزود: با توجه به اقدامات انجام شده در سطح استان میزان تلفات انرژی را از 16.7 درصد در سال 91 به 10.49 درصد در سال 96 کاهش دهیم.
شهیدی خاطرنشان کرد: همچنین در طول مدت چهار سال اخیر مقدار تلفات به میزان 5.95 درصد کاهش یافته است که این مقدار معادل 211 هزار و 811 مگاوات ساعت صرفه‌جویی در انرژی است.

  • خبرنگار: مریم صابری یگانه
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر