بخش مناسبت ها
1397/02/29 13:32:00
اولویت‌های بسیج برای برنامه سازگاری با کم‌آبی در استان مرکزی
بر اساس تفاهم نامه همکاری بین مرکز مقاومت بسیج و دفتر روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو مبنی بر برگزاری دوره های آموزشی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی با محوریت تنش های آبی و مدیریت مصرف بهینه و مدیریت تقاضا، شرکت آب منطقه ای مرکزی اقدام به برگزاری دوره آموزشی با محوریت سازگاری با کم آبی نمود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اولین دوره آموزشی برای بسیجیان نمونه در سطح استان در محل سد کمال صالح با هدف آشنایی با بحران آب  و عوامل به‌وجود آورنده تنش آبی  و راه های مقابله با آن برگزار شد.
در این دوره آموزشی که با بازدید از سد کمال صالح صورت پذیرفت کارگاه های آموزشی با موضوعاتی همچون آب مجازی، آب خاکستری، آب آبی و آب سبز، صرفه‌جویی در مصرف آب شرب خانگی، گیاهان کم آب خواه و ممنوعیت کشت گیاهان جالیزی و آب بر و همچنین ممنوعیت کشت هندوانه، تولید محصولات کشاورزی در واحد های گلخانه ای، راه های مقابله با تنش آبی، عوامل به‌وجود آورنده تنش آبی عوامل نشست زمین و علت خالی بودن حدود 40 درصد از حجم سد کمال صالح که سال قبل ظرفیت آن به صد در صد رسیده بود و حدود 20 میلیون متر مکعب نیز سرریز داشته، به صورت واقعی خشکسالی را بررسی کردند و درباره عوامل و راهکارهای آن بحث و گفتگو شد.
در ادامه نیز فرمانده بسیج از آمادگی برای کمک به اجرای مصوبات کارگروه سازگاری با کم آبی خبر داد و گفت: بر اساس تفاهم نامه بسیج و روابط عمومی وزارت نیرو: کانون های بسیج متخصصین شکل گرفته و در قالب هیات‌های اندیشه‌ورز، نیروهای بسیج در مانورهای تخصصی و طرح‌های مدیریت مصرف ورود کرده‌اند.
وی با اعلام آمادگی برای کمک به اجرای مصوبات کارگروه سازگاری با کم آبی افزود: جمع حاضر با انگیزه بسیار زیادی آمادگی دارند در هر گونه فعالیتی کمک کنند و ظرفیت‌های خوبی برای همکاری در تمامی سطوح همچون بسیج دانشجوی، مساجد، دانش آموزی و ... وجود دارد.
 وی گفت: ورود نیروهای بسیج به فعالیت‌های تخصصی یک نیاز است و استفاده از تفکرات وایده‌های این نیرو، افزایش توانمندی و بهره‌وری را در پی خواهد داشت. نیروهای بسیجی یک بانک منابع انسانی غنی ومتعهد هستند که در حوزه‌ها و شرایط مختلف از جمله بحران، تکیه گاه محکمی برای صنعت آب بوده‌اند و تقویت این نیروها در عرصه‌های مختلف صنعت آب، امری ضروری است.
ظرفیت‌های تخصصی بسیج یک موهبت برای کشور بویژه مدیریت بحران آب در کشور است و امیدواریم حوزه های بسیج وزارت نیرو نیز با ارائه برنامه های منظم و مدون شرکت مدیریت منابع آب ایران را در اجرای درست طرح مقابله با تنش آبی کشور کمک کنند. این نیرو توانایی های خود را در زمان بحران های کشور از جمله دفاع مقدس به خوبی نشان داده است
  • خبرنگار: مسعود بهاری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر