بخش آب
1397/02/25 12:34:42
مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان خبر داد:
رهاسازی 240 میلیون متر مکعب آب از سد سپیدرود در فصل کشت استان گیلان
مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان گفت: 240 میلیون مترمکعب آب برای تامین آب بیش از هزار کیلومتر نهر کشاورزی از سد سپیدرود رها سازی شد.
به‌‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، کاظم لطفی در این باره گفت: 240 میلیون متر مکعب آب برای آبگذاری بیش از هزار کیلومتر از انهار کشاورزی از هشتم اردیبهشت تاکنون از سد سپیدرود رهاسازی شد.
وی افزود: این میزان آب رهاسازی شده 171 هزار هکتار از زمین‌های مناطق جلگه ای در شهرستان های لنگرود، سیاهکل، آستانه اشرفیه، رشت، فومن، صومعه سرا، ماسال و شفت را آبیاری کرد.
وی گفت:‌ آب‌گذاری کانال های کشاورزی در مناطق مختلف به صورت تناوبی، هر 8 روز آبگذاری  چهار  روز قطع انجام می شود.  
 مدیر عامل آب منطقه ای گیلان با اشاره به اینکه آبگذاری تناوبی کانال های کشاورزی از ابتدای همین هفته آغاز شد و تا پنج  مرداد ادامه دارد گفت: از امروز آبگذاری تناوبی کانال های مناطق شرقی استان آغاز و پایان همین هفته کانال سنگر و بخش مرکزی آبگذاری خواهد شد. 
لطفی افزود: این شرکت آب مصرف شده را که به رودخانه‌ها سرازیر می‌شود، توسط ایستگاه های پمپاژ بازچرخش کرده و دوباره به کانال های کشاورزی برمی‌گرداند. 
مدیرعامل آب منطقه ای گیلان در خصوص حجم مخزن سد سفیدرود گفت: تا کنون 870 میلیون متر مکعب آب در سد سفیدرود ذخیره شد که نسبت به سال گذشته 180 میلیون متر مکعب کاهش دارد و ادامه داد: بنابر گزارش هواشناسی میزان بارش در سال آبی جاری در استان نسبت به بلند مدت 22 درصد کاهش را نشان می دهد.
وی به نشاء کاری 55 درصد اراضی شالیزارهای استان براساس گزارش سازمان جهاد کشاورزی اشاره نمود و تأکید نمود با توجه به رهاسازی آب سد سفید رود به کشاورزان عزیز توصیه می شود جهت مدیریت بهینه مصرف منابع آبی از تمامی ظرفیت های موجود و رعایت تقویم زراعی عملیات نشاء کاری را تا پایان اردیبهشت ماه انجام دهند.
 
  • خبرنگار: مسعود اولیایی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر