بخش آب
1397/02/24 09:43:00
رییس خانه کشاورز چهارمحال و بختیاری تاکید کرد:
الگوی مصرف آب در چهارمحال و بختیاری باید تغییر کند
رئیس خانه کشاورز چهارمحال و بختیاری بر تغییر الگوی مصرف آب تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، طاهر نوربخش در نشست هم‌اندیشی سازگاری با کم‌آبی و مدیریت مصرف آب با حضور اصحاب رسانه استان و مدیران دستگاه‌های اجرایی متولی، اظهار کرد: آبِ قابل برنامه‌ریزی آبی است که براساس آن برنامه و تقویم کشت به کشاورز داده می‌شود و تقویم کشاورزی تعریف می‌شود تا براساس این آب کشاورزی انجام شود. 
وی با اشاره به اینکه بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی است، افزود: تغییر روش مصرف آب از سنتی به مدرن، افزایش راندمان آبیاری در تمام بخش‌ها، جداکردن آب شرب از بهداشت و سایر مصارف از راهکارهایی است که می‌تواند در استان اجرا شود. 
ایشان خاطرنشان کرد: پساب یک منبع آب خاکستری است که می‌تواند با بازچرخانی در صنعت استفاده شود. 
وی با بیان اینکه از 120 هزار هکتار اراضی آبی استان، به دلیل خشکسالی 10 هزار هکتار از مدار خارج شد، ادامه داد: اجرای سامانه‌های نوین آبیاری به ویژه آبیاری قطره‌ای،نوین و زیر سطحی، افزایش بهره‌وری، کاهش محصولات پرآب‌بر و جایگزین کردن کشت حفاظتی، نشاء و آوردن محصولات کم‌آب‌بر از راهکارهای کاهش مصرف آب هستند. 
وی گفت: تغییر الگوی مصرف با انجام  آبیاری در شب به جای روز که شرکت برق نیز نرخ مصرف برق را در این ساعات با نرخ عادی محاسبه کند، از دیگر موارد کاهش مصرف آب خواهد شد. 
همچنین تاکید کرد: ارائه برنامه جامع مصرف آب در بخش کشاورزی، ترویج آبیاری زیرسطحی، نصب کنتورهای هوشمند برای چاه‌ها، محدود کردن کشت‌های بهاره، توقف کشت با نیاز آبی بالا نیز راهکارهایی هستند که قابل اجرا هستند. 
وی اظهار کرد: کشاورزانی که  آبیاری میکرو، تیپ و قطره‌ای انجام دهند به ازای هر هکتار  کشت، مبلغ 10 میلیون تومان را بلاعوض دریافت خواهند کرد. 
معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع طبیعی استان در این هم اندیشی نیز گفت: روانآب‌ها باید مدیریت شود که اگر این امر صورت گیرد حتی یک بوته نیز موجب نفوذ آب به زمین خواهد شد و به حفظ روان آب کمک خواهد کرد. 
وی افزود: تقویت پوشش گیاهی یک اصل است به نحوی که اگر انجام شود تک تک درخت‌ها نقش آبگیر خواهند داشت و موجب می‌شوند بارندگی جذب زمین شود. 
ایشان تصریح کرد: اکنون 3.7 برابر ظرفیت مراتع استان در چهارمحال و بختیاری، دام وجود دارد. 
وی با بیان اینکه مردم وابستگی شدیدی به منابع طبیعی دارند، ادامه داد: در استان 8.5 برابر توان سرزمین بهره‌برداری وابسته به عرصه‌های طبیعی است. 
همچنین ادامه داد: در آبخیزداری و آبخوان‌داری باید طوری عمل شود تا فرسایش خاک به حداقل برسد و این امر نیازمند هزینه است. 
وی با بیان اینکه برای نهادینه کردن و فرهنگ سازی در یک زمینه باید از ظرفیت رسانه‌های مجازی، مکتوب، سینما، هنر و تمام ظرفیت‌های جذاب و مردم‌پسند استفاده کرد، افزود: در این زمینه تقسیم‌بندی مخاطبان نیز اهمیت دارد که در برنامه‌های پیش رو ، به دانش‌آموزان، دانشگاهیان، روحانیون و...  اطلاع‌رسانی خواهد شد تا از این ظرفیت نیز به درستی استفاده شود.
وی با بیان اینکه زمین یک موجود زنده است و همگان به طبیعت بدهکار هستیم، تاکید کرد: زمین و طبیعت برای همه ما قابل احترام است، و گاهی ممکن است در گردش خود دچار کسالت شود که در این مواقع، زمان مراقبت انسان فرا می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه تغییر اقلیم امری طبیعی است، گفت: اکنون که با کاهش نزولات آسمانی مواجه هستیم و عمری از زمین و بهره‌های طبیعت استفاده کردیم هنگام پاسخگویی به مواهب زمین و مدیریت مصرف آب است.
عمری است همه ما از طبیعت ارتزاق می‌کنیم و اصل مشاغل استان کشاورزی، باغداری و دامپروری است که همه در طبیعت صورت می‌گیرد پس لازم است در حفظ طبیعت کوشا باشیم و در این زمینه الگو ساز شویم. 


  • خبرنگار: آزاده اورنگ
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر