بخش برق
1397/02/23 19:34:07
معاون هماهنگی انتقال توانیر در همایش بسیج دانش‌بنیان یزد:
لزوم مدیریت مصرف و تقاضا در پیک‌بار تابستان سال 97
معاون هماهنگی انتقال شرکت توانیر در همایش بسیج دانش‌بنیان در یزد بر لزوم مدیریت مصرف و تقاضا در تابستان سال 97 تاکید کرد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "سیدزمان حسینی" معاون هماهنگی انتقال شرکت توانیر در همایش بسیج دانش‌بنیان در یزد با اشاره به رشد 6 درصدی مصرف انرژی در کشور، افزود: با توجه به این‌که برق با زندگی مردم تنیده شده و یک موضوع امنیتی در کشورها محسوب می‌شود و مصرف انرژی در کشور ما 3 تا 4 برابر مصرف کشورهای دنیا است مردم برای مدیریت مصرف و تقاضا در پیک‌بار تابستان سال 97 تلاش کنند.
وی ظرفیت نصب‌شده نیروگاه‌ها قبل از انقلاب را 7 هزار مگاوات و هم‌اکنون 78 هزار مگاوات بیان و تصریح کرد: همچنین در بخش برق تا 90 درصد وابستگی داشتیم که اکنون بیش از 95 درصد به خودکفایی رسیده‌ایم.
حسینی حل مسائل شبکه را یکی از اهداف استراتژیک مدیریت مصرف و تقاضا دانست و تصریح کرد: کاستن از مشکلات شبکه برق از طریق کاهش تقاضا موجب افزایش قابلیت اطمینان شبکه در کوتاه‌مدت و بلندمدت و عدم نیاز به گسترش شبکه می‌شود.
وی حل مسائل زیست‌محیطی و حل مسائل بازار برق از دیگر اهداف استراتژیک مدیریت مصرف و تقاضا برشمرد.
معاون هماهنگی انتقال شرکت توانیر با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف، خاطرنشان کرد: از سال 1388 به بعد با افزایش بار سرمایشی پیک‌بار مصرف از شب به روز انتقال یافت.
وی افزایش قیمت، اطلاع‌رسانی، جایگزینی تکنولوژی و مکانیزم‌­های بازار را از نمونه‌های اجرا شده تجربه‌های جهانی دانست که در برخی از موارد منجر به موفقیت 20 درصدی در مدیریت مصرف‌شده است.
 
 
 
 
  • خبرنگار: علیرضا عسکری اشکذری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر