بخش برق
1397/02/23 16:32:15
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ عنوان کرد:
پیش‌بینی پیک مصرف برق تهران در محدوده 5 هزار مگاوات/ 50 درصد اوج مصرف مربوط به تجهیزات سرمایشی است
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: با توجه به افزایش 120 هزار مشترک جدید برق در شهر تهران، پیش بینی می کنیم پیک مصرف برق در تابستان 97 به حدود پنج هزار مگاوات افزایش یابد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «حسین صبوری» امروز (یکشنبه) در نشستی خبری اضافه کرد: مدت زمان خاموشی به ازای هر مشترک در سال 95 ، 250 دقیقه بود که این رقم در سال گذشته به 160 دقیقه رسید و شرکت توزیع برق تهران بزرگ امسال در نظر دارد خاموشی ها را به رقم 130 دقیقه به ازای هر مشترک برساند.
وی همکاری مشترکان را لازمه دستیابی به این هدف بر شمرد و گفت: اوج مصرف برق کشور حداکثر 300 ساعت است که در ماه های تیر، مرداد و شهریور در ساعت های «12 تا 16» و «19 تا 23» اتفاق می افتد؛ مشترکان اگر در این ساعت ها 10 درصد استفاده از لوازم پر مصرف خود مانند لباسشویی و جارو برقی را به ساعت های کم بار انتقال دهند، تابستان را بدون هیچ مشکلی پشت سر می گذاریم.
مدیر عامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ، اوج مصرف (پیک بار) برق سال گذشته را حدود چهار هزار و 700 مگاوات ذکر کرد و افزود: با توجه به افزایش 120 هزار مشترک جدید، پیش بینی می کنیم این رقم امسال به حدود پنج هزار مگاوات افزایش یابد.
وی با اشاره به مدیریت مصرف 250 مگاواتی در سال گذشته، گفت: پارسال با استفاده از طرح های مختلف از جمله «تعمیرات و تعطیلات» و «مولدهای خود تامین»، میزان مصرف مشترکان در زمان اوج مصرف 250 مگاوات کاهش یافت و به حدود چهار هزار و 700 مگاوات رسید؛ امسال در نظر داریم با بکارگیری بیشتر از این روش ها، میزان مصرف را در حد چهار هزار و 500 مگاوات حفظ کنیم.
صبوری اضافه کرد: برای جلوگیری از خاموشی در زمان اوج مصرف، کل شبکه توزیع برق تهران پایش و مشکلات فنی احصا شده و اجرای پروژه اصلاح و بهسازی شبکه با هزینه ای معادل 300 میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفته است.
مدیر عامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ سهم دستگاه های دولتی، نظامی و شهرداری ها از مصرف برق تهران را 25 درصد ذکر کرد و گفت: 50 درصد این رقم در زمان اوج مصرف، به تجهیزات سرمایشی مربوط می شود.
وی به بخشنامه پارسال دولت مبنی بر کاهش 10 درصدی مصرف برق در دستگاه ها و سازمان های دولتی اشاره کرد و گفت: در سال گذشته فقط 20 تا 30 درصد دستگاه ها این بخشنامه را اجرا کردند.
صبوری گفت: اکنون شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ 400 میلیارد تومان بابت بهای برق مصرفی از بخش های مختلف به خصوص دستگاه های دولتی و شهرداری ها طلبکار است که تاخیر در پرداخت آن، صنعت برق را با مشکلات مالی و خدمات رسانی به موقع مواجه می کند.
مدیر عامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی خدمات این شرکت اشاره کرد و گفت: شرکت توزیع برق تهران بزرگ مسئولیت تامین برق 4.5 میلیون مشترک برق در پایتخت را به عهده دارد که این جمعیت، 15 درصد مشترکان کل کشور را شامل می شود.
وی ادامه داد: 10 درصد از برق مصرفی کل کشور (معادل 21 میلیارد کیلووات ساعت) در تهران مصرف می شود.
صبوری طول شبکه توزیع برق تهران بزرگ را 32 هزار کیلومتر اعلام کرد و گفت: حدود 20 درصد از این شبکه فرسوده است و عمری بالای 30 سال دارد.
وی گفت: در حوزه شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ 16 هزار دستگاه پست برق فعالیت می کند و 12 هزار کیلومتر شبکه روشنایی معابر احداث شده است.
مدیر عامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با بیان اینکه در پایتخت 650 مرکز حیاتی و حساس شناسایی شده است، گفت: تامین برق این مراکز حساسیتی ویژه دارد؛ به عنوان نمونه سالانه هزاران مسابقه ورزشی برگزار می شود که یکی از الزامات ضروری برگزاری آنها، تامین برق پایدار است.
 

  • خبرنگار: مریم نصیری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر