بخش آب و فاضلاب
1397/02/23 13:50:34
عملیات اجرایی جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب شهری در شرق مازندران آغاز شد
عملیات اجرایی جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب شهری در شرق مازندران به منظور حفظ محیط زیست و ارتقای سلامت و بهداشت در حاشیه خزر آغاز شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این طرح با حضور محمد اسلامی استاندار علی‌اصغر قانع، معاون مهندسی توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، علی محمد شاعری نماینده مردم شرق استان در مجلس، و نبیان معاون عمرانی استانداری مازندران، مدیرعامل آبفای و شماری از مدیران شهرستانی و استانی، ائمه جمعه، خانواده معظم شهدا و اقشار مختلف مردم، کلنگ عملیات اجرایی طرح جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب در شهرهای نکا، بهشهر و گلوگاه به زمین زده شد.
استاندار مازندران نیز در این مراسم گفت: در اجرای پروژه‌های مهمی همچون فاضلاب باید پیگیری و تعامل صورت گیرد.
محمد اسلامی اظهار امیدواری کرد این طرح‌ها در مدت پیش بینی شده به بهره برداری برسد.
نماینده مردم شرق استان مازندران در مجلس شورای اسلامی در این مراسم، با بیان اینکه اجرای طرح فاضلاب در این شهرها، در قالب پروژه مدیریت منابع آب به طور جدی از سال 95 پیگیری شد، تصریح کرد: در مجموع 250 میلیارد تومان اعتبار برای بازچرخانی و تصفیه فاضلاب شهرهای نکا، بهشهر و گلوگاه مصوب شد.
علی محمد شاعری، ادامه داد: اجرای طرح‌های فاضلاب در راستای بهداشت و حفظ محیط زیست در اولویت مسوولان قرار دارد.
مدیرعامل آبفای مازندران نیز با بیان اینکه میزان برخورداری مردم این استان از طرحهای فاضلاب 12.5 درصد و میانگین کشوری 46 درصد است، اظهار داشت: با توجه به کمبود آب در کشور از پساب فاضلاب می‌توان در بخش‌های کشاورزی و گسترش فضای سبز استفاده نمود.
ذاکری ادامه داد: برای بهره برداری از طرحهای فاضلاب در شرق مازندران، 10 کیلومتر خط انتقال و 400 کیلومتر شبکه اصلی وفرعی احداث و بیش از 270 هزار نفر از مزایای آن برخوردار می‌شوند.
وی، به پروژه فاضلاب بهشهر اشاره و تصریح کرد: در این طرح، 215 کیلومتر شبکه و 5 کیلومتر خط انتقال احداث می‌شود.
مدیرعامل آبفای مازندران، ظرفیت تصفیه خانه این طرح را 34 هزار متر مکعب در شبانه روز دانست و تصریح کرد: 21 هزار انشعاب در این طرح قابل نصب است.
ذاکری با بیان اینکه در افق طرح 141 هزار نفر از مردم این شهر تحت پوشش طرح فاضلاب قرار می‌گیرند، افزود: برای اجرای این طرح 1267 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی، ادامه داد: در طرح فاضلاب شهری نکا، 145.6 کیلومتر شبکه و 2.2 کیلومتر خط انتقال احداث می‌شود.
ذاکری، با بیان اینکه در این طرح تصفیه خانه‌ای با ظرفیت 16350 متر مکعب و 5 ایستگاه پمپاژ ساخته می‌شود، گفت: 14 هزار انشعاب قابل نصب در این طرح پیش بینی شد.
مدیرعامل آبفای مازندران، اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح را 777 میلیارد ریال دانست و افزود: در افق طرح جمعیتی بیش از 94 هزار نفر تحت پوشش قرار می‌گیرند.
وی، با اشاره به اجرای طرح فاضلاب در شهر گلوگاه گفت: در این طرح 83.4 کیلومتر شبکه و 2.2 کیلومتر خط انتقال و تصفیه خانه به ظرفیت 6215 متر مکعب در شبانه روز احداث می‌شود.
ذاکری جمعیت تحت پوشش در سال افق طرح را 36 هزار نفر و انشعاب قابل نصب را 8 هزار فقره عنوان و تصریح کرد: برای اجرای این پروژه 380 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

  • خبرنگار: بهمن آذرمنش
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر