بخش آب و فاضلاب
1397/02/15 14:48:00
وزیر نیرو در جشنواره توانمندی‌های بهره‌برداری آب و فاضلاب:
عرصه آب نباید جولانگاه رقابت‌های منطقه‌ای و سیاسی شود/ نیازمند گفت‌وگوی مستمر با مردم هستیم
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه نباید اجازه بدهیم عرصه آب جولانگاه رقابت‌های منطقه‌ای و سیاسی شود، گفت: در سال جاری به دلیل محدودیت منابع آب و تحرک پذیری بالای این حوزه نیازمند هوشیاری سطح بالایی هستیم تا بخش حساس آب به عرصه‌ای برای برخی مسائل دیگر تبدیل نشود.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" در آیین افتتاحیه سومین جشنواره و نمایشگاه توانمندی‌های بهره‌برداری و نگهداری در صنعت آب و فاضلاب کشور با اشاره به آغاز فعالیت مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو، گفت: این مرکز از امروز به منظور افزایش استفاده از تعاملات اجتماعی برای اشاعه فرهنگ مصرف صحیح آب و مدیریت تقاضا در کشور راه‌اندازی شده است.
وزیر نیرو زیربنای مدیریت صحیح منابع زیست محیطی را اخلاق دانست و افزود: پسرفت‌های ما در زمینه منابع زیست محیطی رابطه مستقیم با دور شدن ما از اخلاقیات دارد. محال است که جامعه غیراخلاقی را سراغ داشته باشید که مبانی اخلاقی در آن فرو پاشیده باشد و توانسته باشد منابع زیست محیطی به ویژه آب را به شکلی صحیحی مدیریت کند.
وی با تاکید مجدد بر اینکه پایبندی هر جامعه به اخلاقیات پیش شرط اصلی توفیق در مدیریت صحیح منابع زیست محیطی است، ادامه داد: معاونان و مدیران عامل وزارت نیرو در هر استان و شهرستانی بدون پایبندی به اخلاقیات قادر نخواهند بود حتی بهترین دستورالعمل‌ها را در عمل پیاده کنند.
اردکانیان با اشاره به شکل‌گیری کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در کشور گفت: وزارت نیرو در این دوره سازگاری با کم آبی را در سرلوحه برنامه‌ها، نوع مدیریت منابع مالی، ساخت و تولید تجهیزات و سازه‌های آبی و... قرار خواهد داد.
وی خطاب به مدیران عامل شرکت‌های آب و فاضلاب کشور، گفت: بایستی از همین امروز برای سال آبی 97-98 دست به کار شویم و برنامه تامین آب شرب مردم را در کشور با نرخ قابل قبول رشد جمعیت بر اساس بارشی به مراتب کمتر از امسال تدوین کنیم.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در سطوح استانی بایستی همکاری و همدلی خوبی بین مدیران وزارت نیرو شکل بگیرد، عنوان کرد: اصلی‌ترین بازیگر عرصه مدیریت تقاضا دستگاه‌های میانی بخشی هستند که یکی از آن‌ها استانداران خواهند بود. ما در این دوران به سطح بالایی از همکاری‌های استانداران با صنعت آب و برق نیاز داریم. در استان‌ها نیازمند گفت‌وگوی مستمر با مردم هستیم تا با اطلاع مردم از وضعیت موجود آب و برق کشور بتوانیم با کمک یکدیگر تابستان امسال را با سختی کمتری پشت سر بگذاریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه نباید اجازه بدهیم عرصه آب جولانگاه رقابت‌های منطقه‌ای و سیاسی شود، ادامه داد: در سال جاری به دلیل محدودیت منابع آب و تحرک پذیری بالای این حوزه نیازمند هوشیاری سطح بالایی هستیم تا بخش حساس آب به عرصه‌ای برای برخی مسائل دیگر تبدیل نشود.
اردکانیان افزود: جامعه از وزارت نیرو انتظار دارد وظایف خود را در صحت اداری و مالی انجام دهد و هیچگونه رفتار خلاف ضوابط را به عنوان هیچ مصلحتی نپذیرد و با تخلفات به صورت جدی برخورد کند. وزارت نیرو در برخورد با خطاهای احتمالی هیچ مصلحتی را بالاتر از صحت انجام کاری که با اعتماد عمومی رابطه مستقیم دارد نمی‌پذیرد.
وزیر نیرو در پایان گفت: تا پایان تابستان امسال به روش‌های مختلف نظاره‌گر نحوه عملکرد همکاران خود خواهیم بود و سیستم‌های ارزیابی مرتبط در این بخش فعال خواهد شد.


  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر