بخش آب
1397/02/11 14:49:00
تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه در مازندران
معاون بهره برداری آب منطقه‌ای مازندران خواهان مراجعه کشاورزان برای تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه شد.
"امیر هوشنگ پاشا" با بیان محدویت های برداشت آب زیرزمینی در دشت‌های مازندران از جمله خطر پیشروی آب شور گفت: قانون، تکلیف ما را در زمینه بهره برداری از آب زیرزمینی مشخص کرده و ما همه تلاش خود را برای خدمت رسانی به مردم و حل مشکلات آن‌ها بکار خواهیم گرفت.
وی با بیان چارچوب‌های قانون و سامانه‌های موجود گفت: کلیه خدمات لازم از جمله سوخت را در اختیار کشاورزان قرار خواهیم داد.
پاشا با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای باروری ابرها در استان تصریح کرد: خوشبختانه بسیاری از زیرساخت‌های لازم برای باروری ابرها از جمله وجود سه فرودگاه، راهدار هواشناسی آماده است و کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی نیز باید انجام شود که امیدواریم در شرایط مناسب این برنامه در استان عملیاتی شود.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت نامناسب ذخیره آب در سدهای استان و عدم آبگیری کامل بسیاری از آنها از جمله سد شهید رجایی گفت: هم اکنون در این سد حدود 53 میلیون متر مکعب ذخیره آب داریم و تاکنون بالغ بر 5.3 میلیون متر مکعب آب در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.
وی با تشریح تقویم رهاسازی آب از سد شهید رجایی گفت: همه تلاش ما این است با آب موجود بیشترین سطح ممکن را با بهره‌گیری از روش‌های متعدد از جمله نوبت بندی به زیر کشت برده و برای این امر مهم نیازمند همراهی مردم هستیم.
در پایان مدیران امور منابع آب و جهاد کشاورزی ساری، میاندورود و جویبار گزارشی را از وضعیت تقسیم و توزیع آب و اراضی تحت کشت ارائه دادند.
 
 

  • خبرنگار: امرالله براري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر