بخش آب
1397/02/10 14:02:55
برداشت 717 میلیون مترمکعب آب از چاه‌های استان لرستان
مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان از برداشت 717 میلیون مترمکعب آب از چاه‌های این استان خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا میرزایی در جلسه حفاظت از منابع آب استان با تشریح وضعیت منابع و مصارف آب استان بیان داشت: 6674 حلقه چاه آب در استان با برداشت 717 میلیون متر مکعب وجود دارد و تعداد موتور تلمبه‌های مجاز استان 3141 دستگاه با برداشت 490 میلیون متر مکعب می‌باشد.
رضا میرزایی در ادامه بیان کرد: 6450 دهنه چشمه با حجم تخلیه 854 میلیون متر مکعب و تعداد 1313 رشته قنوات با حجم برداشت 48 میلیون مترمکعب در استان وجود دارد.
میرزایی تصریح کرد: اگر بتوانیم اصلاح الگوی کشت را اجرایی کنیم می‌توان بیش از 500 میلیون مترمکعب آب را صرفه‌جویی کرد بنابراین لازم است سازمان جهاد کشاورزی لرستان همکاری لازم را در این زمینه داشته باشد و کشت محصولات آب‌دوست را در استان ممنوع کند.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سدهای استان خالی و منابع آب زیرزمینی نیز رو به کاهش است که راهی جز جلوگیری از کشت محصولات آب‌دوستی ازجمله برنج، هندوانه، چغندر، سیب‌زمینی، ذرت و صیفی‌جات نداریم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان لرستان گفت: در صورت کشت این محصولات خود کشاورزان متضرر می‌شوند چراکه آبی برای آبیاری کشت ندارند.
در این جلسه خادمی استاندار لرستان افزود: فرمانداران باید کنترل میزان برداشت را داشته باشند، در بحث الگوی کشت باید کارها بر این مبنا باشد که هر هفته گزارشی از انحراف الگوی کشت استان به فرمانداران و استانداری اعلام شود.
استاندار لرستان عنوان کرد: الگوی کشت استان اجرا و در پروانه‌ای که صادر می‌شود عدد روز مشخص شود چراکه امسال کاهش بارندگی را داشته‌ایم.
وی به جمع‌آوری هزار و 345 کنتور هوشمند چاه توسط شرکت توزیع برق استان اشاره کرد و گفت: تا یک ماه آینده هزار و 345 کنتور جمع‌آوری‌شده چاه‌های استان باید نصب شود.
خادمی تصریح کرد: افراد سودجویی از چاه‌های صنعتی برای کشاورزی استفاده می‌کنند که باید اقدامات لازم در راستای شناسایی افراد صورت گیرد و از این اقدام آن‌ها جلوگیری شود.
وی خاطرنشان کرد: کسانی که از چاه‌های صنعتی برای کشاورزی استفاده می‌کنند پس از شناسایی، برق چاه‌های این افراد قطع می‌شود.

  • خبرنگار: شیدا برمه‌زیار
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر