بخش آب
1397/02/06 15:33:00
با حضور وزیر نیرو صورت گرفت؛
آبگیری رسمی سد ازگله و بهره برداری از شبکه آبرسانی به دشت ازگله
آبگیری رسمی سد ازگله و بهره برداری از شبکه آبرسانی به دشت ازگله روز پنج‌شنبه 6 اردیبهشت با حضور وزیر نیرو و استاندار کرمانشاه آغاز شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، سد مخزنی شهدای ازگله از نوع سنگریزه‌ای با هسته رسی است که به ارتفاع 65 متر از پی احداث‌شده و دارای مخزنی به حجم 30 میلیون مترمکعب خواهد بود.
این گزارش حاکی است که برای احداث این سد حدود دو میلیون و 200 هزار مترمکعب مصالح سنگ‌ریزه‌ای و 250 هزار مترمکعب مصالح رسی ریزدانه استفاده‌شده است.
آب انتقالی پس از ورود به مخزن سد ازگله که اولین سازه از مجموعه اجزای پروژه عظیم گرمسیری است، وارد سامانه اصلی گرمسیری شده و متعاقباً جهت مصرف در این حوضه توزیع می‌شود.
طرح‌ گرمسیری، جزو طرح‌های بسیار مهم و زیر بنایی است که در نیمه غربی استان‌های کرمانشاه و ایلام به طول حدود 400 کیلومتر در دست‌ساخت است.
با اجرای این طرح‌، بیش از یک میلیارد مترمکعب آب به‌صورت سالانه به حوضه گرمسیری منتقل می‌شود که در کنار رودخانه‌های محلی حدود 1.6 میلیارد مترمکعب آب مورد نیاز شرب، کشاورزی و صنعت را به‌عنوان یک زیرساخت مهم برای توسعه منطقه فراهم می‌کند و ضمن جلوگیری از مهاجرت ساکنان و ایجاد اشتغال برای آن‌ها، شاخص‌های امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی منطقه را به میزان قابل‌توجهی ارتقاء خواهد داد.
 
بهره برداری از شبکه آبرسانی به 900 هکتار از اراضی دشت ازگله
درادامه سفر وزیر نیرو به استان کرمانشاه، آبرسانی به 909 هکتار از اراضی دشت ازگله طی مراسمی با حضور وزیر نیرو و استاندار کرمانشاه به بهره برداری رسید.
در این طرح از طریق سه ایستگاه پمپاژ با مجموع ظرفیت یک مترمکعب در ثانیه ،آب از سد مخزنی شهدای ازگله به 909 هکتار از اراضی دشت های ازگله سرازیر می‌شود.
طول شبکه آبیاری در این مسیر 14 کیلومتر است که منجر به افزایش 10 هزار تنی تولیدات کشاورزی منطقه می‌شود.
اجرای طرح مذکور میزان درآمد کشاورزان منطقه را حدود 10 برابر افزایش داده و علاوه بر آن با افزایش اشتغال روستاییان مانع از مهاجرت ساکنان مرزنشین منطقه خواهد شد.

  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر