بخش برق
1397/02/02 11:37:11
تبدیل خوزستان به یک قرارگاه سازندگی در صنعت برق
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان گفت: از دو سال پیش برای توسعه زیرساخت های صنعت برق، برق منطقه ای خوزستان به یک قرارگاه سازندگی تبدیل شده است و با پشتیبانی وزارت نیرو و توانیر ظرف سه سال آینده به یک شرکت پیشرو در صنعت برق کشور تبدیل می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، محمود دشت بزرگ در جلسه ارزیابی عملکرد سال 96 معاونت بهره برداری با حضور تیم ارزیاب شرکت توانیر اظهار کرد: بر اساس آمار و ارقام سال 97، خشک‌ترین سال در نیم قرن اخیر است و این خشکسالی به خصوص در خوزستان بر صنعت برق تاثیر گذار است. برای عبور از این شرایط باید یک بازتعریف در فعالیت های خودمان داشته باشیم و با شرایط اقلیمی که علائم نشان از پایداری آن در آینده دارد منطبق و سازگار شویم.
وی ادامه داد: در سال گذشته برای مقابله با گرمای 54 درجه و ریزگردهایی با چندین برابر حد مجاز، اقدامات خوبی برای پایداری شبکه انجام شده که نتایج و نقطه عطف آن را در سال 97 که همراه با رشد مصرف و گرمای هوا است خواهیم دید.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان اضافه کرد: در چنین شرایطی یکی از اقدامات مهم، بحث های مدیریت مصرف است که همه ارکان برق باید به آن توجه کنند و آن را تنها مختص شرکت های توزیع ندانند، چرا که اگر مدیریت صحیح مصرفی صورت نگیرد همه بخش های صنعت برق از تولید تا توزیع درگیر آن خواهند شد.
دشت بزرگ با بیان آنکه مصرف صحیح نیازمند یک کار مدیریتی مشارکتی با همکاری مشترکین و مصرف کنندگان است، افزود: مدیریت مشارکتی می گوید که کار مناسب را توسط افراد مناسب و در زمان مناسب انجام دهیم، در ارتباط با صنعت برق کار مناسب همین مدیریت مصرف است و زمان مناسب هم همین امروز است که سخت ترین سال به لحاظ خشکسالی است.
وی بیان کرد: امروزه صنعت برق نیازمند یک تغییر، تحول و طراحی الگوی توسعه خدمات نوین در صنعت برق بوده و نیازمند پیاده کردن الگوی حکمرانی خوب در ارتباط با صنعت برق و شاخص های آن است، یکی از شاخص های این حکمرانی خوب محصولی کردن خدمات و رساندن برق با کیفیت به مشترکین است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان یکی از شاخص های کیفی صنعت برق را توسعه انرژی های تجدید پذیر دانست و افزود: 60 درصد تولید خوزستان از نیروگاه های برق آّبی است که با خشکسالی اخیر و کاهش آورد 48 درصدی سدها نسبت به سال قبل و 66 درصدی نسبت به بلند مدت برای ما به یک تهدید تبدیل شده است، برای مقابله با این شرایط باید انرژی های تجدید پذیراز نوع خورشیدی و بادی با مشارکت کل کشور و همه شرکت های برق منطقه ای جایگزین برق آبی ها شود.
دشت بزرگ گفت: انرژی های تجدید پذیر در خوزستان می تواند همزمان چند هدف تامین انرژی با کیفیت، جایگزینی برای برق آبی ها، تثبیت گرد و خاک، جذب سرمایه گذاری و اشتغال زایی را دنبال کند.
وی با بیان اینکه شرکت برق منطقه ای در خوزستان یک برند نام آشنا است، تصریح کرد: 144 پروژه در سطح شرکت با ارزش سرمایه گذاری دو هزار و 500 میلیارد تومان فعال است که با بهره‌برداری از آنها هشت هزار مگاولت آمپر به ظرفیت پست های انتقال و فوق توزیع و 2 هزار کیلومتر مدار به خطوط انتقال شبکه اضافه خواهد شد.
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان با تشکر از حضور ارزیابان توانیر، اظهار کرد: فرصت خوبی پیش آمده تا از تجارب گرانبهای حاضرین که همه از دانشمندان و پیشکسوتان صنعت برق کشور هستند بیشترین استفاده شود و انتقال تجارب صورت بگیرد.
محمد حسین میرحسینی از برق منطقه ای یزد و سرگروه ارزیاب بخش پست، عباس بیاتی از دفتر فنی و نظارت شبکه توانیر و ارزیاب بخش رلیاژ، مجید عبدالهی از برق منطقه ای تهران و ارزیاب بخش بهره برداری و مهدی صابریان از برق منطقه ای سمنان و ارزیاب بخش خط نیز حضور یک هفته ای خود در خوزستان را فرصت مناسبی برای استفاده از تجارب شرکت برق منطقه ای خوزستان و انتقال تجارب دانستند.
همچنین مسعود قنواتی معاون بهره برداری شرکت در این جلسه گزارشی از وضعیت بهره برداری شبکه برق منطقه‌ای خوزستان در سال 96 ارائه داد.
در پایان نیز برنامه جلسات و بازدید ارزیابان شرکت توانیر از تجهیزات، پست‌ها، خطوط و .. شرکت برق منطقه ای خوزستان مشخص شد.

  • خبرنگار: حسن دهقاني
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر