بخش عمومي
1397/02/02 21:28:00
فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت نیرو عنوان کرد؛
آمادگی بسیج صنعت آب و برق برای مشارکت در طرح‌های اجرایی سازگاری با کم‌آبی
مشاور وزیر و فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت نیرو از آمادگی واحدهای بسیج صنعت آب و برق برای مشارکت در طرح‌های اجرایی سازگاری با کم‌آبی خبر داد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، داوود طارمی در نشست هماهنگي فرماندهان بسيج وزارتخانه‌ها و ادارات کشور با بیان این مطلب افزود: مطابق تفاهم نامه این بخش با روابط عمومی وزارتخانه که بخش اعظم آن توسط اقشار بسیج کشور عملیاتی خواهد شد در این نشست از سازمان بسیج ادارات و فرماندهان بسیج وزارتخانه‌ها و ادارات کل دعوت به عمل آمده است تا ضمن اطلاع از آخرین مشکلات موجود در بخش آب و برق کشور بتوانند ظرفیت زیر مجموعه خود را برای همکاری مشترک با وزارت نیرو بسیج کنند.
وی سازگاری با کم آبی را یکی از اولویت‌های کاری وزارت نیرو در سال جاری دانست و افزود: با توجه به کاهش جدی نزولات جوی و ادامه روند خشکسالی در کشور این حوزه به جای مقابله با خشکسالی در پی سازگاری با کم آبی است.
طارمی تصریح کرد: بایستی بپذیریم در اقلیم خشکی قرار گرفته‌ایم و خشکسالی در این کشور محدود به امسال و سال آینده نیست و نیاکان ما از گذشته با آن مواجه بوده‌اند بنابراین در سطح دولت کارگروه ملی برای سازگاری با کم آبی تشکیل شده و درصددیم از ظرفیت مناسب بسیج برای کمک به تحقق برنامه‌های این کارگروه استفاده کنیم.
مشاور وزیر و فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت نیرو تاکید کرد: کاهش‌ بارش‌ها در کشور باعث شده تا امسال شاهد تابستان متفاوتی در بخش آب و برق باشیم بدین منظور در تلاشیم با همکاری اقشار مختلف بسیج در جهت فرهنگ‌سازی مصرف درست این دو عنصر حیاتی برای زندگی مردم گام برداریم.  
وی در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای طرح جهاد روشنایی اشاره کرد و گفت: این برنامه هم با هدف توسعه منابع انرژی خورشیدی در مناطق کم برخوردار کشور به عنوان یکی از طرح‌های اصلی سازمان بسیج مستضعفین در سال 1397 تصویب شده و امسال به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی سازمان بسیج در کشور اجرا خواهد شد.
طارمی تصریح کرد: براساس این طرح می‌توان با استفاده از وام‌های توسعه روستایی که از طریق بانک‌های عامل فراهم خواهد شد نسبت به احداث نیروگاه‌های کوچک در محل منازل مسکونی روستاییان در مناطق کم‌برخوردار اقدام نمود.
فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت نیرو تاکید کرد: در این صورت روستاییان با اشتغال به نیروگاه‌داری و فروش برق تولیدی نیرو‌گاه‌های خود در قالب طرح تشویقی وزارت نیرو در خصوص خرید تضمینی برق تجدید‌پذیر برای مدت 20 سال، ضمن باز پرداخت تسهیلات از محل فروش برق، از یک درآمد نسبتاً خوب و مستمر بهره‌مند شده و با عزت به فعالیت بیشتر در محیط روستا پرداخته تا زندگی بهتری را برای خود و فرزندانشان بسازند.
گفتنی است: در اين نشست فرماندهان بسيج درخصوص همکاري در زمينه‌هاي احداث نيروگاه‌هاي تجديد پذير، همکاري تنگاتنگ صدا و سيما و وزارت نيرو، کار در گروه‌هاي سني پايه، اعلام آمادگي وزارت اقتصاد در فرهنگ سازي الگوي مصرف، استفاده از پنل‌هاي خورشيدي، ايجاد بانک ايده در وزارت نيرو، کاهش ميزان پرت برق، همکاري در اطلاع رساني و انتشار اطلاعات اعلام آمادگي کردند.
در پايان نشست گزارش جامعي از طرح جهاد روشنايي که توسعه منابع انرژي خورشيدي در مناطق کم برخوردار در کشور را برعهده دارد توسط فرمانده حوزه بسيج شرکت توانير ارائه شد.
  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر