بخش آب و فاضلاب
1397/01/27 10:01:51
سال گذشته؛
آبفای منطقه ۲ تهران بیش‌ترین حجم شبکه فاضلاب را اجرا کرد
مدیرعامل آبفای منطقه ۲ تهران گفت: این شرکت در سال گذشته با اجرای حدود ۳۰ کیلومتر شبکه فاضلاب، بیش‌ترین حجم فعالیت را در میان شرکت‌های آبفای مناطق شش‌گانه تهران داشته است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، ناصر خلج کامرانی افزود: امسال نیز بر اساس برنامه با اجرای ۱۵ کیلومتر شبکه جدید ۱۳هزار انشعاب جدید فاضلاب به متقاضیان واگذار خواهد شد.
شرکت آبفای منطقه ۲ شهر تهران به جمعیت حدود دو میلیون نفری این منطقه در وسعت ۸۰ میلیون مترمربع خدمات شبانه‌روزی ارائه می‌دهد و تاکنون ۱۷۰هزار انشعاب آب در قالب ۷۰۴ هزار واحد و ۱۰۰ هزار انشعاب فاضلاب به متقاضیان منطقه واگذار شده است.
او با اشاره به محدودیت‌های این شرکت برای ارائه خدمات مطلوب به شهروندان ادامه داد: این شرکت شامل سه ناحیه است که ناحیه یک آن در مرکز شهر تهران به طور عمده خدمات‌دهنده به واحدهای تجاری و اداری است.
خلج کامرانی با بیان اینکه مرکز شهر، تابلو شهر است، افزود: این منطقه از شهر به دلیل مرکزیت و قرارگرفتن در طرح ترافیک، دارای حساسیت‌های ویژه‌ای است و پلیس بر اساس ماموریت‌های سازمانی در امر کنترل ترافیک در هنگام وقوع حادثه در شبکه به عوامل امدادی شرکت در ساعت‌های اوج ترافیک اجازه فعالیت نمی‌دهد و در اغلب موارد برطرف‌کردن حوادث به ساعت‌های پایانی شب موکول می شود.
به گفته خلج کامرانی طول شبکه فاضلاب این منطقه ۹۰۳ کیلومتر است و افزون بر این ۸۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب غیرفعال در این منطقه اجرا شده است که با رفع نقاط انفصال، این میزان شبکه نیز به بهره‌برداری می رسد.
مدیرعامل آبفای منطقه ۲ تهران یکی از برنامه‌های این شرکت را کاهش هدررفت در شبکه توزیع آب اعلام کرد و افزود: میزان هدررفت آب در شبکه ۱۴۷۰ کیلومتری این منطقه اکنون حدود ۲۰.۲ درصد شامل ۸.۲ درصد تلفات واقعی و ۱۲درصد تلفات ظاهری است که بر اساس برنامه چشم‌انداز سال ۱۴۰۰ این میزان باید به ۱۷ درصد کاهش یابد.
او یکی از طرح های شرکت برای کاهش میزان هدررفت آب را تبدیل انشعاب‌های غیرمجاز به اشتراک‌های قانونی خواند و گفت: در سال گذشته تولید و توزیع آب در منطقه ۲ شهر تهران سه درصد در مقایسه با سال ۹۵ کاهش یافت اما با این وجود، درآمد شرکت بیش‌تر شد.
خلج کامرانی دلیل عمده افزایش درآمد شرکت را با وجود کاهش تولید و توزیع آب، تبدیل انشعاب‌های غیرمجاز به اشتراک قانونی از طریق ایجاد شبکه‌های جدید دانست و تصریح کرد: شرکت آب و فاضلاب منطقه ۲ شهر تهران هم برای کاهش هدررفت واقعی و هم برای کاهش هدررفت ظاهری شبکه برنامه‌هایی را اجرا می‌کند تا به هدف چشم‌انداز و رسیدن به تلفات ۱۷درصدی شبکه در سال ۱۴۰۰ دست یابد.
  • خبرنگار: رویا مرادی زاده
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر