بخش آب
1397/01/27 11:52:34
تنش آبی؛ دستور کار اولین جلسه مجمع نمایندگان مازندران در بهارستان
سخنگوی مجمع نمایندگان مازندران نگرانی کشاورزان برای تامین آب و چگونگی تقسیم عادلانه آن و همچنین تامین سوخت مورد نیاز شالیکاران را موضوعات مهم این جلسه اعلام کرد و از برگزاری نشست بعدی با حضور استاندار مازندران در مجلس خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، به گفته "ولی الله نانواکناری" اولین جلسه مجمع نمایندگان استان مازندران درسال 97 با موضوع تامین آب اراضی کشاورزی با حضور دکتریخکشی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای ظهر یک شنبه 26 فروردین در مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.
نانوا کناری با اعلام اینکه مجمع نمایندگان با اعمال ابزار نظارتی و تعاملی با هدف حمایت از کالای ایرانی دغدغه های کشاورزان را بطور جدی حمایت خواهد کرد افزود: حسب نشستی که 28 اسفند در دفتر استاندار داشتیم تفاهم شد تا همچون سال 96 مسائل کلان استان با همراهی دستگاه های اجرایی در وزارت خانه‌ها پیگیری شود.

شایان ذکر است در این نشت دکتر یخکشی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران گزارشی از وضعیت سال آبی مازندران ارائه نمود و گفت: فصل زارعی شالیکاری مازندران دو میلیارد و 700 میلیون مترمکعب آب نیاز دارد که بخاطر عدم نزولات جوی که طی چهل سال گذشته بی سابقه بود 600 میلیون مترمکعب کسری نسبت به سال گذشته وجود دارد.
یخکشی افزود: ذخیره آب سدها 114 میلیون مترمکعب و ذخیره آب زیرزمینی 50 میلیون و آب رودخانه ها 35 درصد کاهش داشته است که این درصد کاهش چالش جدی را متوجه کشت برنج خواهد کرد و بر همین اساس تدابیر مختلفی برای مدیریت منابع آب با همکاری دستگاه های ذیربط اتخاذ شد که نوبت بندی و رهاسازی آب سد آیت الله صالحی، کشت زود هنگام، لایروبی نهرها و طرح نکاشت در دستورکار قرار دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای با اعلام اینکه تنها 10درصد آب های سطحی مازندران مهار شد خاطر نشان کرد با اتمام سد هراز بخش قابل توجهی از منابع آبی استان تامین خواهد شد.

 
  • خبرنگار: امرالله براري
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر