بخش آب
1397/01/26 14:44:00
از سوی کمیته مشترک انتقال مدیریت آبیاری سازمان آب و برق خوزستان؛
مدیریت شبکه‌های آبیاری شاوور در خوزستان به تعاونی‌های منتخب مردمی واگذار شد
مدیریت شبکه های آبیاری شاوور در شهرستان شوش و شبکه حفار شرقی در شهرستان خرمشهر، از سوی کمیته مشترک انتقال مدیریت آبیاری سازمان آب و برق خوزستان، برای اولین بار در سطح استان به تعاونی های منتخب معرفی شده واگذار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری کرخه و شاوور گفت: تبادل این توافقنامه ها در راستای اجرای سیاست های کلان اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی توسعه مشارکت مردم و کاهش تصدی گری دولت  و انتقال تدریجی مدیریت بهره برداری، تعمیرات و نگهداری از شبکه و تأسیسات آبیاری و زهکشی و با توجه به اسناد و قوانین بالادستی و در پی آمد سیاست های مشارکتی سازمان آب و برق خوزستان که در اسفند ماه 1396 به امضا رسید، صورت گرفت.

"یعقوب کرمی" افزود: کل مساحت واگذاری شده جهت مدیریت شبکه های آبیاری شاوور در شهرستان شوش و شبکه حفار شرقی شهرستان خرمشهر در سال گذشته 6200 هکتار بوده و رویکرد شرکت حمایت از تشکلها و تعاونی های مردم نهاد جهت انتقال مدیریت آبیاری در سطح شبکه های تحت پوشش این شرکت است .

وی خاطرنشان کرد: شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری کرخه و شاوور مدیریت بیش از یکصد هزار هکتار در مناطق وسیع جغرافیایی از رودخانه شاوور، کرخه جنوبی و کارون جنوبی را بر عهده دارد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری از شبکه های آبیاری کرخه و شاوور با تقدیر از تلاش های مدیریت دفتر مشارکت‌های مردمی و نظام های بهره برداری آب سازمان آ ب و برق خوزستان، افزود: روح توافقنامه حاضر، اعتقاد به کارایی و اثر بخشی مشارکت مردم در مدیریت، پذیرش دو جانبه مسئولیت ها و تعهدات و در نهایت، تلاش همدلانه برای تحقق استقلال و توانمندی در نهاد بهره‌بردار مردمی و کاهش تصدی دولت خواهد بود.

در ادامه "حمیدرضا لشکری"، مدیر دفتر نظارت بر بهره برداری تأسیسات آبی حفاظت و بهره برداری از منابع آب گفت: انتقال مدیریت آبیاری مشارکتی به تعاونی های منتخب عبدالخان شمالی و میلاد شرق کارون برای اولین بار در سطح استان خوزستان توسط شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری کرخه و شاوور انجام پذیرفت.

این مراسم با حضور مدیرعامل، معاونان و مدیران شرکت آبیاری کرخه و شاوور، مدیر دفتر نظارت بر بهره برداری تأسیسات آبی حفاظت و بهره برداری از منابع آب، مدیر امور مشترکین و تعرفه سازمان آب و برق خوزستان، نماینده طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری، نماینده مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شوش، بخشدار مرکزی شهرستان شوش ، مدیران و اعضای هیأت مدیره شرکت های تعاونی مذکور و جمعی از کشاورزان و معتمدین محلی برگزار شد.

  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر