بخش آب
1397/01/22 13:11:00
گزارش سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درباره حضور وزیران نیرو و کشاورزی در نشست غیرعلنی:
کشت محصولات پرآب بر در شرایط فعلی توجیه‌پذیر نیست/ تقاضای دولت و مجلس از مردم برای مصرف بهینه آب
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی امروز خانه ملت به منظور بررسی وضعیت بحران آب در کشور، گفت: دلیلی ندارد در مناطقی که ما به صورت جدی با مشکل آب مواجه هستیم شاهد کشت محصولات پر آب بر باشیم.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، بهروز نعمتی در تشریح جلسه غیرعلنی امروز مجلس به منظور بررسی وضعیت بحران آب در کشور، عنوان کرد: یکی از دغدغه‌های مهم مجلس بحث‌های مرتبط با چالش آب بوده است که با توجه به دغدغه‌های مردم در استان‌های مختلف امروز میزبان وزرای نیرو و جهاد کشاورزی برای بررسی وضعیت بحران کم آبی در کشور بوده‌ایم.
وی افزود: بر اساس نشست امروز مقرر شد تا در کمیته‌ای که به این منظور در دولت تشکیل شده(کارگروه ملی سازگاری با کم آبی) آمایش آب به صورت جدی در دستور کار گرفته شده و تهیه شود و به اطلاع کمیته‌ای مشترکی که در این رابطه در مجلس وجود دارد برسانند.
نعمتی ادامه داد: همچنین به وزارت جهاد کشاورزی ماموریت داده شد تا با توجه به اعتباراتی که در قانون برنامه ششم توسعه و همچنین در قانون سال 97 برای بحث آبخیزداری در نظر گرفته شده این وزارتخانه به صورت جدی به موضوع آبخیزداری بپردازد.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با توجه به دغدغه‌ها و نگرانی‌های موجود کشاورزان و بخش شرب و صنعت مقرر شد تا به منظور تسهیل و سامان‌دهی توزیع آب این موضوع به صورت جدی در کمیته یاد شده دولت مطرح و نتایج دستاوردهای آن به استحضار مجلس برسد.
وی تقاضای دولت و مجلس از مردم در شرایط فعلی را مصرف بهینه آب دانست و افزود: کارگروه سازگاری با کم آبی بایستی در کنار پیگیری آمایش سرزمینی و آب موضوع آمایش کشت را مدنظر قرار بدهد.
نعمتی خاطرنشان کرد: دلیلی ندارد در مناطقی که ما به صورت جدی با مشکل آب مواجه هستیم شاهد کشت محصولات پر آب بر باشیم، بنابراین بایستی دولت و کمیسیون کشاورزی مجلس در این خصوص تمهیدات جدی در نظر بگیرید.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: استفاده از انرژی‌های نو و رفتن به سمت و سوی استفاده از تکنولوژی‌های نوین برای تامین آب کشور از دیگر مباحثی است که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 
 


  • خبرنگار: رسول صادقی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر