بخش آب
1397/01/21 17:52:00
پاسخ روابط عمومی آبفای اهواز به اظهارات عضو شورای شهر در خصوص آلودگی آب شرب
مراجع ذی‌صلاح سلامت آب اهواز را تایید می‌کنند/ کنترل روزانه کیفیت آب شرب اهواز
روابط عمومی شرکت آبفای اهواز در پاسخ به اظهارات عضو شورای شهر در خصوص آلودگی آب شرب این شهر اعلام کرد؛ بر اساس اعلام مراجع ذی‌صلاح همچون مسئولین بهداشت استان، ناسالم بودن آب اهواز و ابتلای برخی شهروندان به هپاتیت آ کذب است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آبفای اهواز در واکنش به مطلبی به نقل از عضو شورای شهر مبنی بر ناسالم بودن آب اهواز و ابتلای برخی شهروندان به بیماری هپاتیت آ با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛ چندی پیش یک اعضای شورای شهر اهواز مطلبی مبنی بر ناسالم بودن آب اهواز و ابتلای برخی شهروندان به بیماری هپاتیت آ را رسانه‌ای کرده بود. این موضوع در شرایطی بوده که ذهن جامعه دچار تنش‌های مختلف از جمله تبعات ناشی از بحران کم آبی و خشکسالی است که به اشتباه با ابراز مطلبی غیر واقع و بدون سند اوضاع مشوش‌تر می‌شود.
طبق اطلاعیه این شرکت، با استناد به برخی از گزارشات منتشر شده در این بازه زمانی می‌توان نادرستی این ادعا را به خوبی مشخص کرد. رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز در واکنش به این ادعا وضعیت ابتلا به بیماری هپاتیت A در استان را عادی دانسته و عنوان کرده بود در حال حاضر هیچ گونه افزایشی در خصوص افزایش ابتلا به بیماری هپاتیت A در شهرستان اهواز وجود نداشته و مراکز بهداشت غرب و شرق اهواز نظارت کافی و مستمر بر آب و میزان کلر باقیمانده آن دارند و از این نظر جای هیچ گونه نگرانی نیست.
این اطلاعیه تاکید دارد هر گونه اطلاع‌رسانی درخصوص افزایش بیماری‌های واگیر صرفاً از طریق دانشگاه علوم پزشکی صورت می‌گیرد و از مردم عزیز استان درخواست می‌شود که تنها به اخبار و اطلاعیه‌هایی که از سوی مرکز بهداشت استان منتشر می‌شود توجه نموده و به اخباری که از منابع یا افراد دیگر منتشر می‌شود، توجه نکنند."
در ادامه این اطلاعیه آمده است؛ «رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز پیرو اظهارات نماینده محترم شورای شهر اهواز بیان کرده که کارشناسان بهداشتی مرکز بهداشت بصورت مستمر نظارت کمی و کیفی بر امر توزیع آب در شبکه آبرسانی شهرستان اهواز را داشته و روزانه نسبت به کلرسنجی و نمونه برداری میکروبی آب در تمامی نقاط مناطق شهری و روستایی اقدام می‌نماید. مهرداد شریفی گفته است: از ابتدای اسفند ماه ۱۳۹۶ تا کنون بیش از ۳۳۰ نمونه میکروبی از شبکه آب عمومی در محدوده تحت پوشش مرکز بهداشت غرب اهواز اخذ گردیده که بالغ بر ۹۸ درصد نمونه‌ها حاکی از مطلوبیت آب از لحاظ میکروبی داشته است و همینطور در این محدوده زمانی بیش از ۲۵۰۰ مورد کلر سنجی صورت گرفته که بالای ۹۵ درصد موارد شبکه آبرسانی داری کلر باقیمانده مناسب بوده است. با توجه به نظارتها و پیگیری مستمر انجام شده بیماریهای منتقله از آب و غذا از جمله هپاتیت آ کنترل و در محدوده زمانی ذکر شده موردی ثبت نشده است.»
 در این اطلاعیه با تاکید بر اینکه «بیماری هپاتیت آ تنها منشأ آبی نداشته و از راه‌های دیگر نیز قابل سرایت است»، تاکید شد: آزمایشگاه مرکزی آب اهواز به طور روزانه ۳۰ نمونه تصادفی از سطح شهر و تصفیه خانه‌های آب را مورد آزمایش قرار می‌دهد، خیراً شرکت آبفای اهواز علاوه بر تفکیک بخش باکتریولوژی آزمایشگاه، موفق به اخذ گواهینامه استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ تضمین کیفیت در بخش آزمایشگاه آب شده است.

  • خبرنگار: امیر جعفری آزاد/ سردبیر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر