بخش آب
1396/12/23 13:45:55
استاندار گیلان در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان اعلام کرد:
تصمیم گیری و اطلاع رسانی در فصل آبیاری و زراعی فنی و یکسان باشد
استاندار گیلان در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان گیلان گفت: پیشنهاد فرمانداران از نیازمندی‌های کشاورزان و رهاسازی آب منطبق با تصمیم گیری فنی کمیته منابع و مصارف آب استان و در اطلاع‌رسانی یکسان باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، مصطفی سالاری در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان گیلان اظهار کرد: باید از ظرفیت دهیاران در سوخت‌رسانی کشاورزان استفاده و ثبت‌نام برای دریافت سوخت آن‌ها ظرف دو هفته آینده انجام شود.
وی با اشاره به شخم زمستانه افزود: شخم زمستانه نسبت به سال گذشته افزایش‌یافته اما لازم هست دهیاران ورود کنند و با ترویج شخم زمستانه در مصرف آب صرفه‌جویی شود.
سالاری بر ضرورت بیمه گری کشاورزان و اطلاع‌رسانی آن از طریق دهیاران و صداوسیما تأکید کرد و گفت: ممکن است سقف پوشش بیمه کافی نباشد اما جلوی بحران‌های آینده برای کشاورزان را خواهد گرفت.
استاندار گیلان با اشاره به تخصیص 100 درصدی اعتبارات آب گفت: لازم است همه پروژه‌هایی که مربوط به آب موردنیاز کشاورزی و مورد تعهد ما به مردم بوده در دستور کار قرار بگیرد.
سالاری گفت: 26 میلیارد تومان در صندوق حمایت از کشاورزان موجود است و باید انعطاف به خرج داده و در یک محصول برنامه‌ریزی کرد تا اثرگذار باشد.
وی با بیان اینکه آمار در حوزه کشاورزی نیازمند برنامه‌ریزی و دوری از روزمرگی است، گفت: باید نحوه مدیریت یکپارچه مزارع و یا سایر مدل‌ها و تجربه‌های موفق کشورهای نزدیک به ما در برنامه‌ریزی‌های حوزه کشاورزی لحاظ شود.
استاندار گیلان بابیان اینکه باید از تجارب کشورهایی همچون مصر و اروگوئه بهره گرفت، گفت: باید ترکیبی از مهندسی کشاورزی داخلی و خارجی بامطالعه و برنامه‌ریزی مدیریت واحدی در حوزه یک محصول کشاورزی و مهم گیلان طراحی و در اختیار کشاورزان قرار بگیرد.
سالاری با بیان اینکه امروزه تمام تلاش‌های کمیته‌های گیلان برنامه‌ریزی برای عبور از بحران‌ها خلاصه‌شده گفت: با توجه به اینکه 300 هزار بهره‌بردار در حوزه کشاورزی گیلان وجود دارند و حدود یک‌میلیون نفر از آن روزی می‌خورند امام تاکنون کاری که برگرفته از مطالعه و وجود یک نقشه راه باشد در گیلان دیده نشده است.
 
  • خبرنگار: مسعود اولیایی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر