بخش آب
1396/12/16 18:11:00
وزیر نیرو در همایش مدیران ارشد بخش آب:
کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی نقطه شروع حل مسائل آب کشور است/ نباید مسائل آب را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنیم
وزیر نیرو گفت: کارگروه ملی سازگاری با کم آبی که با مفاهمه بین همه دستگاه‌های مربوطه ایجاد شده، نقطه شروع حل مسائل آب کشور محسوب می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در چهل و دومین گردهمایی مدیران ارشد آب کشور اظهار داشت: چالش آب موضوعی است که همیشه مطرح بوده است و به دلیل به ثمر نشستن طرح‌های تأمین و عرضه در سال‌های اخیر، اکنون دیگر نوبت مدیریت توأمان عرضه و تقاضا است.
وی با بیان اینکه کم‌آبی فرصتی را فراهم کرده تا شیوه مدیریت منابع آب را دقیق‌تر ببینیم، افزود: ما باید از همه تخصص‌ها و تجربیات در مدیریت منابع آب استفاده کنیم، چراکه آب یک موضوع چند انضباطه است و اگر صرفاً به موضوع کم آبی و شیوه‌های تأمین متمرکز شویم، مشکل پیچیده‌تر می‌شود.
وزیر نیرو دیپلماسی آب، ابعاد اقتصادی، اجتماعی، امنیتی، سیاسی، تاریخی و فرهنگی را از جوانب مدیریت منابع آب عنوان کرد و گفت: دکتر عباس سروش که اخیراً مسئولیت معاونت امور آب و آبفا وزارت نیرو را بر عهده گرفته‌اند به اتکا سواد آکادمیک و تجربیات وی در سیاست خارجی و داخلی کمک حال بخش آب کشور خواهد بود.
وی در ادامه با اشاره به تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی تصریح کرد: از ابتدای شروع مسئولیت در وزارت نیرو علاوه بر استخراج لیستی از فعالیت‌هایی که باید انجام دهیم، به دنبال لیستی از اقداماتی بودیم که در راستای بهبود وضعیت منابع آب کشور نباید به سمت آنها حرکت کنیم که یکی از این موضوعات بخشی نگری و تقسیم مسائل مربوط به آب به بخش‌های کوچکتر است.
اردکانیان در ادامه با تشبیه آب به آینه گفت: اگر آینه‌ای شکسته شود با چسباندن قطعات آن در کنار یکدیگر تصویر ابتدایی حاصل نمی‌شود بنابراین در موضوع آب این مسئله، باید بحث واحد همه دستگاه‌های اجرایی باشد.
وی از ایجاد سطح بالایی از مفاهمه به واسطه برگزاری جلسات مختلف با دستگاه‌های مرتبط خبر داد و گفت: موضوع آب نباید میان دستگاه‌های مختلف تقسیم شود که در این راستا مجموعه‌ای از اقدامات مشترک به امضای وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت تقدیم رئیس جمهور شد و پس از آن منجر به تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی گردید و برای استانداران به عنوان نماینده عالی دولت در استان‌ها تشریح شد.
وزیر نیرو کارگروه ملی سازگاری با کم آبی را نقطه شروعی برای حل مسائل آب عنوان کرد و گفت: با ایجاد این کارگروه و همکاری مشترک میان دستگاه‌های مرتبط درک مشترکی در زمینه آب ایجاد و این موضوع به دغدغه اصلی همه سازمان‌ها و نهادها تبدیل شده است.
وزیر نیرو با بیان اینکه اصلاح سازوکارها یکی دیگر از اقدامات وزارت نیرو در راستای حل مشکلات بخش آب است، گفت: ساز و کارها نقش موثری در حل مسائل دارند که این موضوع مستقل از کیفیت افراد است.
وی با تاکید بر اهمیت حضور نیروی انسانی با انگیزه و با کیفیت در بخش‌های مختلف وزارت نیرو یادآور شد: تلاش بر این است که شایسته گزینی سرلوحه کارها قرار گیرد و باید به سمتی برویم که بهترین نیروها با رعایت ضوابط و مقررات جذب شوند.
اردکانیان با اشاره به اهمیت تعامل و ارتباط با نمایندگان مجلس خاطرنشان کرد: مشارکت نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخشی از راه حل وضعیت کنونی آب کشور است که می‌توانند در مدیریت مصرف و تقاضا به این بخش کمک کنند.

  • خبرنگار: عبدالله اسکویی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر