بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1396/12/08 11:04:54
وزیر نیرو در افتتاح پانزدهمين اجلاس کميسيون مشترک همکاري ايران و ارمنستان عنوان کرد:
ارمنستان دریچه‌ ورود ایران به بازار منطقه اوراسیا/ حمايت کامل از گسترش همکاري بخش‌هاي خصوصي دو کشور
وزیر نیرو گفت: ایران به کشور ارمنستان به عنوان دریچه‌ای برای ورود به بازار منطقه اوراسیا با 180 میلیون جمعیت نگاه می‌کند و انتظار دو کشور از کمیسیون مشترک اقتصادی استفاده از این فرصت و این امکان برای توسعه روابط است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" وزیر نیرو امروز (سه‌شنبه) در آغاز به کار پانزدهمين اجلاس کميسيون مشترک همکاري ايران و ارمنستان با بیان اینکه سياست اصولي جمهوري اسلامي ايران در منطقه و جهان بر توسعه روابط با کليه کشورها به‌ويژه کشورهاي همسايه و منطقه استوار است، اظهار داشت: يقيناً روابط خوب سياسي دو کشور جمهوري اسلامي  ايران و جمهوري ارمنستان موجب مي شود که همگرايي بيشتري نيز در کشورهاي منطقه ايجاد شود.
وی ادامه داد: به موازات این سیاست، پانزدهمین  اجلاس کمیسیون مشترك ایران و ارمنستان را در شرایطی برگزار می کنیم که روابط دوکشور همسایه، بسیار دوستانه و در سطح عالی است و از طریق این کمیسیون مشترک شاهد اقدام های موثری در توسعه همکاری های دو جانبه و منطقه ای میان دو کشور بوده ایم؛ ولی پتانسیل‌های همکاری‌های اقتصادی ما بسیار بیشتر از حجم کنونی است و ما به عنوان مسئولان کمیسیون مشترک دو کشور ، وظیفه خطیری در به بار نشاندن این پتانسیل بر عهده داریم .
اردکانیان افزود: وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مسئول ایرانی کمیسیون مشترک از زمان برعهده گرفتن مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ارمنستان با توجه به موقعیت مهم کشور ارمنستان در اوراسیا، تلاش فراوانی برای توسعه همکاری های دو کشور در زمینه‌های مختلف همچون اجرای خط سوم انتقال برق، تفاهم برای ایجاد کریدور سه و چهار جانبه برق شمال- جنوب ، توافق برای همکاری در زمینه کریدور جاده‌ای و ریلی و افزایش میزان صدور گاز به ارمنستان، ایجاد همکاری‌های بهداشتی ، هماهنگی برای برگزاری همایش ها و نمایشگاه های متعدد  تجاری، و اقتصادی، توسعه همکاری‌های گمرکی، فرهنگی و علمی و پژوهشی را به عمل آورده است.
وزیر نیرو ادامه داد: ایران کشوری با بیش از80 میلیون جمعیت است و ما به ارمنستان به عنوان دریچه‌ای برای ورود به بازار منطقه اوراسیا با 180 میلیون جمعیت نگاه می‌کنیم و انتظارات دو کشور از کمیسیون مشترک اقتصادی استفاده از این فرصت و این امکان برای توسعه روابط است.
وزیر نیرو با بیان اینکه مهم‌ترین سرمایه ما زمان و فرصت است، ادامه داد: باید از این فرصت‌ها برای اقدام‌های موثر برای پیشبرد کارها استفاده کنیم و فعالیت‌های نمایندگان دو کشور در راستای موفقیت کمیسیون مشترک شکل بگیرد.
وی با ابراز خرسندی و قدرشناسی از دولت ارمنستان به خاطر اهتمام ویژه نسبت به مسائل زیست محیطی رود ارس ادامه داد: امیدواریم که با نظارت و حمایت بیشتر، توافقات قبلی را به طور کامل اجرایی سازیم.
اردکانیان با تاکید بر اینکه یکی از راه های رشد سریع همکاری های اقتصادی ، ضمن ایجاد بستر قانونی لازم، واگذاری مسئولیت ها و نقش های موثر در این حوزه به فعالان بخش خصوصي دو کشور است، ادامه داد: در سال گذشته توافقاتی برای همکاری در بخش مناطق آزاد تجاری و بازرگانی حاصل آمده این موضوع و اقدامات مثبتی که اتاق های بازرگانی دو کشور برای برگزاری اجلاس اقتصادی با حضور بازرگانان ایرانی به عمل آورد، مي‌تواند این مسیر را هموارتر کند. ما در اينجا به عنوان نمایندگان دولت‌های دو کشور حمايت کامل خود را از گسترش همکاري بخش هاي خصوصي دو طرف اعلام مي نماييم.
وی ادامه داد: شرايط مساعدي براي فعاليت هاي جدي و همکاري در بخش‌هاي مختلف تجاري و اقتصادي از جمله در زمينه ارتباطات جاده ای، خطوط ريلي و هوايي، کشاورزي و دامپروري، گردشگري، گمرک، امور صنعتي، آب و برق، پژوهش و فناوري، معدن و سايرموارد، به وجود آمده است که امیدواریم اجلاس پانزدهم کمکی موثر برای اجرایی شدن توافق‌های قبلی باشد.
 

  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر