بخش آب و فاضلاب
1396/11/24 09:40:00
صنعت آب و برق در سی و نهمین فجر انقلاب اسلامی؛ (38)
تأمین آب شرب سالم و پایدار برای 18 هزار نفر از روستاییان استان اصفهان
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان از تأمین آب شرب سالم و پایدار برای 18 هزار نفر از روستاییان استان اصفهان در دهه فجر امسال خبر داد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمدحسین قرائتی با اشاره به اینکه با اعتباری بالغ بر 78000 میلیون ریال آب شرب سالم و پایدار برای 18 هزار نفر از روستائیان تأمین شده است به برشماری و ارائه توضیحات درخصوص خدمات اراده شده اقدام کرد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان گفت: در سالهای 95 و 96 از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، عملیات اجرایی 35 مجتمع روستایی در 20 شهرستان استان اصفهان انجام شده است. این مجتمع‌ها شامل 412 روستا با جمعیتی بالغ بر 240 هزار نفر در قالب حدود 78 هزار خانوار است.
قرائتی با اشاره به اینکه تاکنون 7 مجتع آبرسانی با جمعیتی معادل 12 هزار نفر به صورت کامل افتتاح شده و به بهره‌برداری رسیده است، اظهار داشت: این مجتمع‌ها آب شرب سالم و پایدار را برای 178 روستا تأمین می‌نمایند.
وی همچنین افزود: عملیات آبرسانی به 90 روستا با جمعیتی حدود 100 هزار نفر در دست اجرا بوده که از این تعداد، 25 پروژه به صورت کامل افتتاح شده و اعتبارات آن نیز از محل اعتبارات تک روستایی‌های صندوق توسعه ملی تأمین شده است. برای افتتاح و بهره برداری از پروژه‌های فوق، در سال‌های 94 و 95 در مجموع بالغ بر 500 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی هزینه شده است. در سال 96 نیز از محل اعتبارات این صندوق، برای مجتمع‌های آبرسانی و پروژه‌های تک روستایی مجموعاً 200 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده که تاکنون 12 میلیارد ریال آن تخصیص داده شده است.
این مقام مسئول در تشریح آثار اقتصادی این پروژه‌ها بیان داشت: در سال های 94 تا 96، بالغ بر 400 پروژه آبرسانی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا شده که برای حدود 1500 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد نموده است. همچنین با توجه به اینکه اجناس و لوازم مورد نیاز برای این پروژه‌ها از کارخانجات و شرکتهای تولیدکننده ایرانی خریداری شده است، ضمن حمایت از تولیدکنندگان داخلی، به صورت غیر مستقیم زمینه اشتغال بسیاری از هموطنان دیگر را نیز فراهم نموده است.
قرائتی در ادامه اضافه کرد: از طرفی، با بهسازی شبکه‌های آبرسانی قدیمی و فرسوده کاهش چشمگیری در هدررفت آب صورت گرفته و آبرسانی سیار نیز به 20 روستای استان به صورت کامل قطع شده است که صرفه جویی در هزینه‌ها را به دنبال داشته است.
وی گفت: اجرای پروژه‌های آبرسانی به روستاها، علاوه بر ایجاد شور و نشاط در ساکنین روستا و سرسبزی و شادابی طبیعت آن منطقه، پیامدهای مثبت زیادی را به دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد. جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستائیان به شهرها به دلیل خشکسالی و عدم دسترسی به آب، تأمین آب شرب سالم و پایدار و با کیفیت مناسب، ترغیب به بازگشت مهاجرین به روستاها و همچنین مهاجرت شهرنشین‌ها به مناطق روستایی، ارتقای سطح بهداشت عمومی در روستاها و پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار ناشی از آب آلوده و غیربهداشتی و ارتقای 1.48 درصدی شاخص بهره مندی آب آشامیدنی در روستاهای استان اصفهان.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اصفهان در پایان اظهار داشت: در حال حاضر، پروژه‌های متعدد آبرسانی برای تأمین آب شرب سالم و پایدار 200 روستای استان اصفهان در حال اجرا است. این پروژه‌ها در مناطق مختلف جغرافیایی استان قرار گرفته که از آب و هوای سرد و خشک و مناطق کوهستانی با بسترهای سنگی تا آب و هوای گرم و مناطق کویری را شامل می‌شود.
  • خبرنگار: حامد شریعتی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر