بخش آب
1396/11/21 18:52:29
صنعت آب و برق در سی و نهمین فجر انقلاب اسلامی؛(35)
فاز اول طرح جامع آبرساني به شهرستان انديمشك افتتاح شد
فاز اول طرح جامع آبرسانی به شهرستان انديمشك با حضور معاون عمرانی استاندار خوزستان، به بهره برداری رسید.
فاز اول طرح جامع آبرسانی به شهرستان انديمشك با حضور معاون عمرانی استاندار خوزستان، به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، با حضور فرامند هاشمی زاده، فاز اول طرح جامع آبرسانی به شهرستان اندیمشک افتتاح شد.

"صابر عليدادی"، معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان در خصوص اجرای این طرح اظهار کرد: طرح جامع آبرسانی به شهرستان اندیمشک با هدف تامین آب شرب سالم و بهداشتی مردم شریف شهرهای اندیمشک، حسینیه، بیدروبه، آزادی و چم گلک و تعداد 200 روستاهای تابعه شهرستان از طریق تلفیق آب زیرزمینی و آب سطحی رودخانه دز توسط سازمان آب و برق خوزستان برای افق سال 1425 طراحی و در حال اجرا است.

وی افزود: جمعیت تحت پوشش این طرح 250هزار نفر و نیاز آبی آن 9/39 میلیون متر مکعب در سال است. همچنین اعتبار مورد نیاز جهت اجرا و تکمیل این طرح بزرگ ملی 293 میلیارد تومان است.

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه طرح جامع آبرسانی به شهرستان اندیمشک در 2 فاز در حال انجام است، تصریح کرد: در فاز اول که برای افق سال 1400 و جمعیت 175هزار نفر انجام شده و به بهره برداری رسیده است، مجموعا 38 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

علیدادی عنوان کرد: در فاز اول عملیاتی از جمله احداث 64 هزار متر مکعب مخزن ذخیره آب شرب شامل 2 واحد مخزن 20هزار متر مکعبی و 4 واحد مخزن 6هزار مترمكعبی، ساختمان بهره برداری، آزمایشگاه و انبار، حفاری و تجهیز 12 حلقه چاه با مجموع ظرفیت 760 لیتر بر ثانیه معادل 65 هزار متر مکعب در شبانه روز، اجرای سیستم لوله کشی بین مخازن و تلمبه خانه تاسیسات آبرسانی به اندیمشک، اجرای 25 کیلومتر خط لوله در اقطار 500 تا 1200 میلیمتر فولادی و GRPو حفاری و تجهیز یک حلقه چاه تامین آب شرب شهرهای حسینیه و بیدروبه و روستاهای مسیر انجام شده است.

همچنین "كامران زندوكيلی"، مدیر دفتر طرح های آبرسانی شمال شرق در سازمان آب و برق خوزستان در خصوص فاز دوم این طرح گفت: فاز دوم طرح جامع آبرسانی به شهرستان اندیمشک از دی ماه سال 1396 شروع و برای افق سال 1425 و جمعیت 250 هزار نفر مطالعه و طراحی شده است. دوره اجرای طرح 5 ساله و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل و بهره برداری کامل از طرح 250 میلیارد تومان است

وی با اشاره به پروژه های اجرایی فاز دوم، گفت: احداث آبگیر و تصفيه خانه طرح جامع آبرسانی به شهرستان اندیمشک در ساحل راست رودخانه دز محدوده روستای قلعه مختار به ظرفیت 1266 لیتر بر ثانیه معادل 109هزار و400متر مکعب در شبانه روز، تهیه لوله های فولادی و اجرای خط انتقال از آبگير تا تصفيه خانه طرح جامع به قطر 1200 ميليمتر، حفاری و تجهیز 3 حلقه چاه بهره برداری در منطقه چم گلک اندیمشک، احداث ساختمانها و نیز تهیه و نصب تجهيزات مکانیکی، برقی، کنترل و ابزار دقیق تلمبه خانه، کلر زنی، دیزل ژنراتور و سایر تاسیسات طرح از جمله پروژه های اجرا شده در فاز دوم است.

زندوکیلی اظهار کرد: خريد لوله و اجرای خط انتقال 500 میلیمتری فولادی تامین آب منطقه قلعه لور به طول 5هزار و 200 متر، آبرسانی به شهرهای جدید شهرستان اندیمشک شامل شهرهای حسینیه، بید روبه، آزادی و چم گلک و خرید انرژی و نصب فیدر اختصاصی طرح از دیگر پروژه های اجرایی در فاز دوم است.
  • خبرنگار: حمید ثریانی/ دبیر خبر
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر