بخش برق
1396/11/18 10:39:11
اجرای طرح "منطقه امن پرندگان و خطوط برق" در تالاب میقان استان مرکزی
تالاب میقان اراک در استان مرکزی به‌عنوان پایلوت طرح "منطقه امن پرندگان و خطوط برق" انتخاب شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی با اعلام این خبر در خصوص فعالیت‌های زیست محیطی این شرکت، گفت: ایمن سازی خطوط برق حاشیه تالاب میقان به منظور حفاظت از پرندگان، نصب آشیانه مصنوعی با فاصله ایمن از خطوط طبق پروتکل‌های جهانی برای نخستین بار در کشور در این مکان انجام شده زیرا برخی پرندگان سالهاست به علت از بین رفتن مکانهای زادآوری در تالاب میقان تولیدمثل آنان صورت نپذیرفته است.
وی بابیان اینکه شناسایی پرندگان مستعد برق­گرفتگی و تعیین نقاط پراکندگی آن­ها در منطقه شکار ممنوع تالاب میقان توسط کارشناسان محیط زیست و در یک پروژه پژوهشی با حمایت شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی، در دستور کار قرار گرفت، افزود: 180 تیر حامل سیم‌های فشار متوسط در نقاط بحرانی تالاب میقان از حیث برق‌گرفتگی پرندگان وجود داشتندکه تیرهای خطرساز با مقره سوزنی با کاورهای سیلیکونی عایق شدند.
اله داد ادامه داد: همچنین جمپرها نقش مهمی در برق‌گرفتگی پرندگان دارند که توسط کاورها عایق و تعدادی از پایه مقره‌ها نیز با هدف کاهش احتمال فاز-فاز، تعویض و بلندتر شد.
وی بابیان اینکه تالاب میقان در سطح کشور به عنوان پایلوت «طرح منطقه امن پرندگان و خطوط برق» در نظر گرفته شده است، افزود: با اقدامات انجام شده توسط شرکت توزیع برق استان مرکزی سالانه از مرگ حدود 140 پرنده جلوگیری می‌شود.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی خاطر نشان کرد: کتابی با همکاری و حمایت این شرکت با عنوان "پرندگان و خطوط برق از تقابل تا تعامل " برای نخستین بار در کشور انتشار یافته است.
همچنین طی تقدیرنامه‌ای از سوی "عیسی کلانتری" معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست از مجموعه شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی در راستای حمایت از پرندگان مهاجر تالاب میقان تقدیر بعمل آمد.
در این تقدیر نامه آمده است: تلاش خستگی ناپذیر آن مجموعه در حفاظت از زیست بوم‌های ارزشمند تالابی و همکاری برای حمایت از پرندگان مهاجر تالاب میقان اراک ارزیابی و شایسته تقدیر در بخش اجرایی سال 1396 شده است.
به منظور شناسایی، جمع‌آوری و طبقه‌بندی تجربیات موفق مرتبط با حفاظت بهینه اکوسیستم‌های تالابی و تشویق و گسترش فرهنگ تالابی، برنامه سالانه انتخاب قهرمان تالاب طبق روال هر سال برگزار وجایزه قهرمان تالاب در سه بخش فعالیتهای تحقیقاتی - مطالعاتی و فعالیتهای اجرایی و مشارکت مردمی، بعد از ارزیابی، تعلق می‌گیرد.
گفتنی است، تالاب میقان، در 6 کیلومتری شمال شرق شهر اراک و با پیشینه‌ای دو هزار ساله، یکی از بی نظیر ترین تالاب‌های کشور و منطقه خاورمیانه بوده که هر سال میزبان بیش از 12 هزار قطعه پرنده مهاجر چون درنا، مرغابی‌های آبی و فلامینگو می‌باشد که بسیاری از آن‌ها مستقیماً از سیبری به این منطقه می‌آیند.
  • خبرنگار: مریم آجرلی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر