بخش آب
1396/11/17 12:11:24
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی:
افزایش راندمان مشکل کمبود آب را حل نمی‌کند
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی گفت: افزایش راندمان و توسعه سامانه‌های آبیاری تحت فشار به تنهایی مشکل کمبود آب و اضافه برداشت از آبخوان‌ها را حل نمی‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محمدحسین جعفری در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: با توجه به اینکه آب صرفه جویی شده از محل افزایش راندمان آبیاری در کشاورزی، صرف توسعه کشت شده و در آبخوان ذخیره نمی‌شود لذا افزایش راندمان و توسعه سامانه‌های آبیاری تحت فشار به تنهایی مشکل کمبود آب و اضافه برداشت از آبخوان‌ها را حل نمی‌کند.
وی با اشاره به اینکه از 37 محدوده مطالعاتی استان، 34 مورد آن ممنوعه هستند اعلام کرد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون تنها 13 میلی متر بارش در سطح استان رخ داده که این عدد نسبت به مدت مشابه در سال آبی گذشته 75 درصد و نسبت به میانگین بلند مدت 83 درصد کاهش داشته است.
وی با اشاره به اینکه بیش از 78 درصد مصارف آب استان وابسته به منابع آب زیرزمینی است افزود: در استان خراسان رضوی سالانه قریب به 140 درصد منابع آب تجدیدپذیر برداشت می‌شود. همین امر موجب شده است آبخوان‌های استان به صورت تجمعی با 29 میلیارد مترمکعب کسری مخزن مواجه شده و از چند سال قبل 15 محدوده مطالعاتی استان در وضعیت ممنوعه بحرانی قرار گیرد.
جعفری در خصوص وضعیت آب‌های سطحی استان عنوان کرد: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون حداکثر 18 میلیون مترمکعب آورد رودخانه‌ها در پشت سدها بوده است و به همین دلیل در حال حاضر 22 درصد ظرفیت ذخیره سدهای استان تکمیل شده است.
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در پاسخ خبرنگاران در مورد پروژه انتقال آب از دریای عمان اظهار کرد: با هدف تأمین آب شرب و صنعت در سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی، پروژه عظیم انتقال آب از دریای عمان به استان‌های شرقی کشور طراحی شده است. این پروژه که در قالب سه فاز و طی مدت 7 سال به اجرا در خواهد آمد با مشارکت دستگاه‌های اجرایی در سه استان، سرمایه گذاران و صاحبان صنایع، سالانه بالغ بر 750 میلیون مترمکعب آب از دریای عمان را با اعتباری 250 هزار میلیارد ریال، شیرین سازی و انتقال خواهد داد.
علیرضا طاهری تصریح کرد: اولویت و هدف اصلی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در وهله اول مدیریت آب موجود و تعادل بخشی دشت‌ها است و در این راستا تمام توان و امکانات خویش را به کار گرفته است. از سوی دیگر مطالعات پروژه انتقال آب از دریای عمان از سمت وزارت نیرو به این شرکت ابلاغ شده است و همچنین وضعیت کنونی منابع آب سطحی و زیرزمینی در برخی شهرها و روستاهای استان خراسان رضوی و دو استان خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان به گونه‌ای است که توجه به تأمین آب از منابع آب پایدار خارج از حوضه اهمیت می‌یابد.
طاهری همچنین ضمن معرفی طرح انتقال آب از ارتفاعات هزارمسجد به مشهد اعلام کرد: به منظور استفاده از ظرفیت آب مازاد رودخانه‌های مرزی شمال استان خراسان رضوی، پس از تأمین نیاز وحقابه آبی در محل پروژه و همچنین با رعایت پروتکل‌های قانونی مابین کشور ایران و ترکمنستان، پروژه انتقال آب از ارتفاعات هزارمسجد با حجمی بالغ بر 40 میلیون مترمکعب در سال با هدف تأمین بخشی از آب شرب شهر مشهد طراحی شده است که اجرای آن در سال 1397 آغاز شده و طی مدت 3 سال به بهره برداری خواهد رسید.
در ادامه این نشست معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در ارتباط با اجرای طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی استان عنوان کرد: در حال حاضر 7233 حلقه چاه غیرمجاز شناسایی شده در سطح استان وجود دارد که طبق اهداف تعیین شده از سوی وزارت نیرو در چارچوب قانون تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه رسیدگی می‌شوند.
محمدعلی نعمت نژاد افزود: سال گذشته بالغ بر 3358 حلقه و در سال جاری تاکنون 1297 حلقه چاه غیرمجاز مسدود و مسلوب المنفعه شده است. طی سال‌های اخیر عملکرد شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی از اهداف تعیین شده توسط وزارت نیرو در بخش انسداد چاه‌های غیرمجاز پیشی گرفته است. به طوری که در سال 95 بیش از دو برابر تعداد تکلیف شده توسط وزارت نیرو، در سطح استان احکام انسداد چاه‌های غیرمجاز صادر و اجرایی شد.
وی در خصوص تجهیز چاه‌ها به کنتورهای حجمی و هوشمند اعلام کرد: از سال 88 تاکنون بالغ بر 9247 قرارداد خرید و نصب کنتور تحویل حجمی آب منعقد شده است که 496 مورد آن در سال 95 و 465 مورد در سال جاری صورت گرفته است.
نعمت نژاد با اشاره به اهمیت مشارکت بهره برداران در مدیریت منابع آب استان اظهار داشت: مجموع اقدامات این شرکت در بخش انسداد چاه‌های غیرمجاز و کنترل بهره برداری از منابع آب زیرزمینی طی سال گذشته و سال جاری موجب کاهش 332 میلیون مترمکعب از اضافه برداشت‌ها شده است که این مهم بدون همکاری و مشارکت سازمان جهاد کشاورزی، کشاورزان محترم و تشکل‌های کشاورزی میسر نمی‌شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی، نشست خبری با حضور اصحاب محترم رسانه که به مناسبت گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی از ساعت 12:30 آغاز شده بود با پاسخ به سؤالات خبرنگاران توسط مدیرعامل و معاونان شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی به مدت 2 ساعت ادامه یافت و در ساعت 14:30 به پایان رسید.
  • خبرنگار: سمانه کفاش زاده
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر