بخش آب
1396/11/16 12:32:18
وزیر نیرو در نشست با اصحاب رسانه: (بخش نخست)
دوران مدیریت تقاضا را در پیش رو داریم/ 5 هزار و 317 پروژه برقی در دهه فجر انقلاب اسلامی
وزیر نیرو در نشست خبری امروز با خبرنگاران گفت: دوران مدیریت تقاضا را در پیش رو داریم و بحث عرضه محدود است، لذا تلاش می‌کنیم تا به بحث مدیریت مصرف و تقاضا بیشتر بپردازیم تا با توجه به اینکه سال‌های خشکی را تجربه می‌کنیم، به سلامت از این سال‌ها گذر کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون) دکتر" رضا اردکانیان" وزیر نیرو در نشست خبری امروز (دوشنبه) در ساختمان ستادی این وزارتخانه، با بیان این مطلب که رسانه پل ارتباط دو طرفه صنعت آب و برق با مصرف کنندگان است، افزود: وزارت نیرو در این دوران بحث مدیریت توامان عرضه و تقاضا را در دستور کار دارد و برای تحقق آن نیازمند یک ارتباط مؤثر با مصرف کنندگان است.
وی با اشاره به این مطلب که در این ارتباط گیری دسترسی آسان به اطلاعات و داده‌های موجود و شفافیت آن یکی از پیش نیازهااست که با استفاده از فناوری‌ها و تخصص‌های موجود و کمک رسانه‌ها این بخش کار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توان اجرایی کرد، اظهار داشت: تمامی اطلاعات لازم را در دسترس قرار می‌دهیم تا در فرصت‌هایی که برای گفت و گو پیش خواهد آمد، سیاست‌ها و راهبردهای پاسخگویی به مشکلاتی که در جامعه وجود دارد مد نظر باشد.
اردکانیان ادامه داد: در این دوران باید جدای از انجام مصاحبه‌ها، فرصت‌هایی را در داخل و خارج از کشور برای افزایش سطح آگاهی و اطلاعات جامعه رسانه‌ای در حوزه آب و انرژی و محیط زیست فراهم کنیم.
 
*پروژه‌های برقی در ایام فجر
وی گفت: در ایام دهه فجر در بخش برق، هفت پروژه نیروگاهی با ظرفیت 2 هزارو 723 مگاوات به ارزش دو میلیارد و 90 میلیون یورو در بهبهان، یزد، گل گهر، سیرجان، سمنگان و سیرجان به بهره برداری رسیده است.
وزیر نیرو با بیان اینکه احداث سه نیروگاه نیز در منطقه ارس، خرم آباد و زاهدان آغاز شده است که ظرفیت تولید برق کشور را افزایش می‌دهد، افزود: در زمان حاضر 78 هزار و 500 مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی داریم که بخش اعظم آن توسط توان داخلی به بهره برداری رسیده است که مجموعه این پروژه ظرفیت تولید برق کشور را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا خواهد داد.
وی ادامه داد: در زمان حاضر بیش از 90 درصد تجهیزات برقی و نیروگاهی شامل توربین و ژنراتور در داخل کشور تولید می‌شود.
رضا اردکانیان با اشاره به اینکه در چهار دهه گذشته در سال 57 تقریباً ظرفیت تولید نیروگاهی کشور 7 هزار و 24 مگاوات بوده که تماماً توسط نیروگاه‌های کلید در دست بوسیله پیمانکارن خارجی ساخته شده بود، اذعان داشت: امروزه به سطحی رسیده‌ایم که قدرت اول منطقه در تولید برق هستیم و با تمام کشورهایی که مرز خاکی داریم دارای مراودات برقی هستیم.
وی اضافه کرد: در بخش تجدید پذیر ها نیز تا کنون 450 مگاوات نیروگاه تجدید پذیر به بهره برداری رسیده و 700 مگاولت نیز در حال احداث است که تا پایان برنامه ششم توسعه این میزان به 5 هزار مگاوات خواهد رسید که تحول عظیمی در این بخش خواهد بود.
*انتقال، فوق توزیع و توزیع برق در ایام فجر
وزیر نیرو ادامه داد: در ایام فجر امسال 5 هزار و 317 پروژه انتقال، فوق توزیع و توزیع به بهره برداری رسید که ارزش پروژه‌های انتقال و فوق توزیع بالغ بر 27 هزارو 840 میلیارد تومان بود که حدود 4 هزارو 417 مگاوات با ارزش 3.5 میلیارد دلار از طریق بخش سرمایه گذاری خارجی تأمین شد.
*آب شرب شهری و روستایی در ایام فجر
وی خاطر نشان کرد: در بخش آب شهری نیز از وضعیت کمی و کیفی مطلوبی برخوردار هستیم و 99.4 درصد جمعیت شهری هم اکنون تحت پوشش شبکه‌های آب سالم و بهداشتی قرار دارند که در سال 57 با توجه به جمعیت کم آن زمان فقط 74 درصد مردم تحت پوشش بودند.
اردکانیان اضافه کرد: در بخش آب روستایی نیز دولت یازدهم توجه خاصی به این بخش نشان داد که امروزه شاهد تحت پوشش بودن 81.5 درصد جمعیت روستایی از این نعمت هستیم که با توجه به اینکه تأمین اعتبار برای پروژه‌های آبرسانی روستایی در سال 97 نیز از محل صندوق توسعه ملی مد نظر قرار گرفته است، این میزان افزایش خواهد یافت.
*افتتاح سامانه‌های فاضلاب در ایام فجر
وی تصریح کرد: در بخش فاضلاب با توجه به اینکه دیر آغاز کردیم ولی در زمان حاضر با سرعت خوبی در حال پیشروی هستیم به طوری که در سال 57 فقط 8.5 درصد جمعیت شهری تحت پوشش سامانه‌های فاضلاب بوده‌اند، امروزه این رقم تا 48 درصد رشد داشته و مردم کشورمان از سامانه‌های بهداشتی و اقتصادی بهره مند هستند.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه از محل آب‌های مصرفی شهری و روستایی که بیش از 6.5 میلیارد متر مکعب است 4.3 میلیارد متر مکعب پساب حاصل می‌شود و پساب در مناطق خشک و نیمه خشک مطمئن‌ترین منبع تأمین آب برای واحدهای مختلف از جمله صنعت است، افزود: ما در زمان حاضر قادر هستیم فقط 1.2 میلیارد متر مکعب آن را جمع آوری و استفاده کنیم که استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی در دستور کار قرار دارد تا بتوانیم این میزان را افزایش دهیم.
وی گفت: ما دوران مدیریت تقاضا را در پیش رو داریم و بحث عرضه محدود است، لذا تلاش می‌کنیم تا به بحث مدیریت مصرف و تقاضا بیشتر بپردازیم تا با توجه به اینکه سال‌های خشکی را تجربه می‌کنیم، به سلامت از این سال‌ها گذر کنیم.
اردکانیان با بیان اینکه بارش بسیاری از مناطق کشور در 50 سال اخیر بی سابقه بوده و کمترین میزان بارش را داشته‌اند گفت: چگونگی مصرف آب فوق العاده حائز اهمیت بوده و کماکان بایستی بخش آب شرب در اولویت وزارت نیرو باشد و این وزارتخانه سعی می‌کند با کمک مشترکان و مدیریت در مصرف، این سال‌های خشک را پشت سر بگذارد.
وی با اشاره به اینکه ایران با خشکسالی عجین شده است گفت: سعی کنیم به لحاظ فرهنگی نیز کمتر از عبارت مقابله با خشکسالی استفاده کنیم و خود را با این عبارت وقف دهیم و خشکسالی را جزو برنامه‌های طبیعی بدانیم و برنامه‌های سازگاری با خشکسالی را در بخش‌های مختلف اجرایی کنیم.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه همکاری خوبی در سطح دولت بین دستگاه‌های مرتبط با آب وجود دارد، اظهار داشت: از سرفصل‌های برنامه اینجانب به مجلس شورای اسلامی ارتقای سطح مفاهمه بین دستگاه‌ها در داخل مجموعه دولت با سایر قوا و مصرف کنندگان و مجموعه‌های مردم نهاد و جامعه رسانه‌ای است که جزو اقتضاعات و ازالزامات مدیریت تقاضا است.
وی با اشاره به اینکه بجز مکانیزم قانونی شورای عالی آب که با حضور معاون اول رئیس جمهوری تشکیل جلسه می‌دهد و هماهنگی در سیاست گذاری صورت می‌گیرد، افزود: با درخواست اینجانب و موافقت وزیرجهاد کشاورزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست جلسات منظمی را با عنوان مجموعه دست اندرکار تأمین و عرضه و مصرف آب برگزار می‌کنیم تا سوتفاهمات ناشی از کم ارتباطی در این صنعت برطرف و منجر به چارچوبی برای تدوین تعدادی پروژه‌های نمونه و پایلوت در کشور شود.
اردکانیان در ادامه گفت: هر چهار مسئول، گزارش مشترکی را به رئیس جمهور ارائه کردیم و درصدد هستیم در تک تک استان‌ها و مجموعه‌های آبریز کشور، این پروژه‌ها با حمایت و پشتیبانی و مدیریت استانداران هر استان عملیاتی شود که به محض شروع هریک از این پروژه‌ها اطلاعات تفصیلی در اختیار مردم و رسانه‌ها قرار گیرد.
      
  • خبرنگار: علی اکبر ذاکری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر