بخش آب و فاضلاب
1396/11/14 11:38:47
صنعت آب و برق در سی و نهمین فجر انقلاب اسلامی؛ (20)
آبرسانی به 30 روستای هرمزگان در دهه فجر
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان در نشست مطبوعاتی عنوان کرد: قریب به 30 روستا با جمعیتی بالغ بر ۴۰هزار نفر و با اعتباری بالغ بر ۲۸میلیارد تومان در دهه مبارک فجر آبرسانی می شوند.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "عبدالحمید حمزه" در نشست مطبوعاتی خود که به مناسبت دهه مبارک فجر و پروژه‌های قابل افتتاح در این ایام تشکیل شده بود، اظهار کرد: دهه فجر برای مسئولان نظام فرصتی برای بیان دستاوردهای نظام مقدس اسلامی فراهم می‌کند که باید از آن بهره برد.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان با تاکید بر اینکه این ایام فرصت مناسبی برای بازخوانی اهداف آرمان‌ها و دستاوردهای این انقلاب می‌باشد اذعان داشت: انقلاب ما با سایر کشورها متفاوت است ماهیت انقلاب اسلامی ایران، فرهنگی است لذا همه می‌دانند فرهنگ مرز ندارد و برای ما برنامه دارند
وی در ادامه با اشاره به اینکه رسانه‌ها نقش موثری در انتقال اطلاعات دارند و در حوزه مصرف آب نیز نقش رسانه‌ها خیلی مهم است بیان کرد: رسانه‌ها نقش موثری در انتقال اطلاعات دارند و غالب دانشمندان عصر کنونی را عصر اطلاعات نامیدند، لذا باید قبول کرد که نقش رسانه‌ها بسیار مهم و حیاتی است.
حمزه پور در ادامه تصریح کرد: استان هرمزگان در منطقه جغرافیایی گرم و خشک قرار دارد که این شرایط اقلیمی سبب مشکلات آبی برای استان شده است.
وی افزود: با توجه به شرایط گفته شده در حال حاضر قریب به 90 درصد جمعیت روستاهای استان هرمزگان از تاسیسات و شبکه آب شرب بهره مندد همچنین شهرستان قشم که تا پیش از این شاخص برخورداری آب روستاییان صفر بود در حال حاضر به 90 درضد رسیده که پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۱۰۰ درصد روستاهای قشم آبرسانی شوند.
این مقام مسئول با تاکید بر استفاده از آبشیرینکن ها در تأمین آب آشامیدنی روستاها عنوان کرد: با کمک و مساعدت دولت تدبیر و امید و اختصاص بودجه از ردیف خرید تضمینی و مشارکت بخش خصوصی خوشبختانه ۲۵ درصد از روستاهای استان مشکل آب شرب آنها با احداث آب شیرین کن مرتفع شده است که تلاش می‌شود حداکثر تا پایان برنامه ششم توسعه این شاخص به 50 درصد ارتقا یابد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۱۱ میلیون متر مکعب آب شرب توسط ۲۰ سایت آب شیرین کن در شهرستان‌های بندرلنگه، بندر خمیر، بندرعباس، قشم، بستک و جاسک وارد چرخه تولید و بهره برداری می‌شود که تمامی این پروژه‌ها با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی شده است.
مهندس حمزه پور افزود: 14 سایت ابشیرینکن نیز با مشکارکت بخش خصوصی و ظرفیت تولید 11 میلیون مترمکعب در سال جهت تحت پوشش قرار دادن 200 روستا نیز در دست احداث است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره 30 مجتمع‌های آبرسانی روستایی بیان کرد: مجتمع‌های بزرگ روستایی در استان در دست اجرا می‌باشد که تا کنون بالغ 2000 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه و ردیف ملی هزینه شده و اعتبار مورد نیاز جهت تکمیل این مجتمع‌ها 5050 میلیارد ریال است
این مقام مسئول افزود: برای نخستین بار با تأمین اعتبار از بانک توسعه اسلامی پروژه فاضلاب و تصفیه خانه شمیل و نیان در بندرعباس و خراجی در شهرستان رودان با مشارکت شرکت‌های بین المللی و داخلی انجام می‌شود که محل انجام پروژه، همچنین زمین محل احداث تصفیه‌خانه با حضور نمایندگان شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان به نمایندگان بانک توسعه اسلامی تحویل داده شد.
حمزه پور خاطر نشان ساخت: با تلاش و کوشش مجموعه شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان و حمایت و توجه دولت در انجام پروژه‌های تأمین آب آشامیدنی و بهداشتی روستاها و با بهره گیری از تمام پتانسیل‌های موجود آبی استان از جمله بهره گیری از تکنولوژی شیرین سازی آب‌های غیر متعارف و شور همچنین احداث و توسعه آبشیرینکن و اجرای مجتمع‌های بزرگ آبرسانی ضمن تأمین آب پایدار بسیاری از روستاهای دارای کمبود و بحران آب، تعداد روستاهای آبرسانی سیار نیز که قبلاً بیش از 500 روستا از این طریق تأمین آب می‌شده‌اند به کمتر از 100 روستا کاهش یابد.
وی گفت: با توجه به نقش حیاتی آب در زندگی انسان و اینکه این ماده حیاتی هیچ جایگزینی ندارد و با نظر به بحران و کمبود آب در بسیاری از مناطق کشور و استان هرمزگان راهکار اصلی مقابله با کم آبی را معطوف به اصلاح روش‌های فعلی مصرف آب در همه زمینه‌ها از جمله کشاورزی و شرب دانست.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی هرمزگان در پایان تاکید کرد: از توجه جدی دولت تدبیر و امید و استاندار هرمزگان در اهمیت به موضوع آب آشامیدنی روستاهای استان و تأمین اعتبارا مورد نیاز کمال تشکر و قدردانی را داریم.
 
  • خبرنگار: آرتا زاهدی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر