بخش اخبار بين الملل وزارت نيرو
1396/10/24 17:28:00
قائم‌مقام وزير نيرو در امور بين‌الملل در نشست با انجمن نوموف آلمان:
60 درصد سرمایه گذاری اتحادیه اروپا در ایران متعلق به آلمان است
قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین الملل گفت: 60 درصد از سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا در ایران در حال حال حاضر از طریق آلمان صورت می‌پذیرد به همین خاطر نمی‌توان گفت که شراکت تجاری و مبادلات اقتصادی دو کشور در سطح بسیار خوبی دنبال می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، «علیرضا دائمی» قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل عصر امروز (یکشنبه) در نشست با رییس و اعضای انجمن سرمایه گذاری شرکت‌های آلمانی در حوزه شمال آفریقا و خاورمیانه (نوموف) اظهار داشت: برای وزارت نیرو، این فرصت بسیار مغتنمی است که امروز میزبان مجموعه‌ای از شرکت‌های فعال و خوب آلمانی در زمینه سرمایه گذاری در منطقه منا است و امیدواریم این نشست بتواند بسترساز همکاری‌های دو جانبه بیشتر ایران و آلمان باشد.
وی افزود: رابطه اقتصادی دو کشور آلمان و ایران در سال‌های گذشته از جمله روابط بسیار خوب بوده است تا جایی که می‌توان گفت مراودات ما با اروپا عمدتاً از طریق آلمان صورت می‌پذیرد.
وی تصریح کرد: باید توجه داشت که صادرات ایران به آلمان 25 درصد کل صادرات ایران به کشورهای اتحادیه اروپا را در بر می‌گیرد.
قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین الملل گفت: همنچنین حدود 60 درصد از سرمایه گذاری اتحادیه اروپا در ایران در حال حال حاضر از طریق آلمان صورت می‌پذیرد به همین خاطر نمی‌توان گفت که شرکاکت تجاری و مبادلات اقتصادی دو کشور در سطح بسیار خوبی دنبال می‌شود.
وی تأکید کرد: در سال‌های گذشته نیز در زمینه انتقال تکنولوژی و دانش آن نیز دو کشور همکاری‌های بسیار خوبی داشته‌اند و خوشبختانه نقش آلمان در این زمینه همیشه تسهیل کننده و موفق بوده است.
همچنین وی یادآوری کرد: دو کشور در زمینه مسائل آب و مسأله تغییر اقلیم در ذیل سازمان‌های بین المللی همکاری‌های بسیار خوبی داشته‌اند و بر آنیم که بتوانیم این همکاری‌ها را تقویت کنیم.
دائمی گفت: همچنین دو کشور در زمینه مشاوره‌های حقوقی و ارزیابی مالی پروژه‌ها و نیز مبادلات بانکی می‌توانند زمینه همکاری‌های بیشتری را فراهم کنند.
 
*زمینه خوب سرمایه گذاری شرکت‌های آلمانی در انرژی‌های نو ایران
در ادامه «سید محمد صادق زاده» مدیرعامل ساتبا نیز با اشاره به برنامه‌های ایران در حوزه توسعه انرژی‌های نو گفت: براساس برنامه ششم توسعه ایران بنا دارد تا پایان این برنامه حدود 5000 مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در زمینه انرژی‌های نو ایجاد نماید.
وی گفت: همچنین قرار است تا 4 سال آتی ظرفیت انرژی‌های نو کشور به حدود 4 هزار مگاوات برسد و ما در این زمینه از سرمایه گذاری شرکت‌های آلکمانی بویژه در خصوص توسعه انرژی خورشیدی در کشور استقبال می‌کنیم.
وی تصریح کرد: پیش از این فعالیت ما با شرکت‌های آلمانی در نیروگاه خورشیدی همدان و کرمان بسیار موفق بوده که امیدواریم بتوانیم زمینه این همکاری را توسعه دهیم.
وی تأکید کرد: ایرامن شرایط بسیار خوبی را برای خرید تضمینی 20 ساله برق و حمایت از سرمایه گذاری در زمینه انرژی‌های نو دارد که می‌تواند برای شرکت‌های آلمانی جذاب باشد.
وی گفت: ایران بنا دارد تا سال 2030 میلادی ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر نصب شده در کشور را به 7500 مگاوات برساند که این امر می‌تواند فرصت خوبی برای سرمایه گذاری شرکت‌های خارجی و داخلی باشد.
  • خبرنگار: عبدالصمد محمودی
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر