بخش آب
1396/10/19 08:46:37
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان:
هیچگونه الگوی کشتی در پروانه بهره‌برداری کشاورزان ترسیم نشده است
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: در پروانه بهره‌برداری کشاورزان هیچگونه الگوی کشتی برای کشاورز ترسیم نشده است ‌و سازمان جهاد کشاورزی برای بالابردن راندمان بخش کشاورزی باید الگوی کشت مشخص نماید.


مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: در پروانه بهره‌برداری کشاورزان هیچگونه الگوی کشتی برای کشاورز ترسیم نشده است ‌و سازمان جهاد کشاورزی برای بالابردن راندمان بخش کشاورزی باید الگوی کشت مشخص نماید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو(پاون)، ششمین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان هرمزگان، با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان، مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان، ریاست سازمان بازرسی استان، مدیرکل سازمان برنامه و بودجه، رییس سازمان جهادکشاورزی و دیگر اعضای شورای حفاظت از منابع آب در استانداری هرمزگان برگزار شد.
دستور کار این جلسه، بررسی مصوبات جلسه قبل، ارائه گزارش شرکت آب و فاضلاب شهری در خصوص پساب تصفیه خانه فاضلاب، گزارش شرکت توزیع برق در مورد نصب کنتور فهام بر روی چاه ها و تشریح برنامه عملیاتی نصب کنتور برروی چاه های کشاورزی پروانه دار و برنامه پلمپ و انسداد چاه های غیر مجاز بود.
هوشنگ ملایی، مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای هرمزگان در ابتدای این نشست ضمن تشریح چالش‌های آبی پیش رو گفت: یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که در پروانه بهره برداری کشاورزان هیچگونه الگوی کشتی برای کشاورز ترسیم نشده است و سازمان جهاد کشاورزی برای بالابردن راندمان بخش کشاورزی باید الگوی کشت مشخص نماید تا ماهم بتوانیم نظارت کنیم و متناسب با الگوی کشت ارائه شده کار آب دهی را انجام دهیم.
وی با اشاره به اهمیت داشتن آمار صحیح مناطق افزود: در حال حاضر ما در حال تهیه یک نقشهGIS  از تمام منابع آبی استان هستیم.
مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای هرمزگان با اشاره به عملکرد اصناف کشاورزی تاکید کرد: نقش اصناف کشاورزی در معادلات و تصمیم گیری ها باید بالا برود زیرا این نهاد، نهادی برخواسته از درون کشاورزان است و بهتر می تواند شرایط و مطالبات آن ها را به گوش ما برساند.
علوی، رئیس نظام صنفی کشاورزی استان هرمزگان ضمن اعلام این خبر که برای اولین بار در کهورستان انتخابات موسسه آب بران برگزار شده است، تصریح کرد: مسئله عدم ارائه الگوی کشت مناسب برای کشاورزان مسئله ای هست که همیشه وجود داشته است و باید برای آن چاره ای اندیشیده شود .
وی ابراز داشت: سازمان جهاد کشاورزی و نظام صنفی کشاورزی باید یک بازوی بازدارنده داشته باشند تا بتوانند قاطعانه بایستند و کشاورزان به میزانی که مورد نیاز کشور است کشت کنند تا ضرر دهی هم پایین بیاید.
 
  • خبرنگار: لیلا کناری
  • منتشر کننده: امیر جعفری آزاد/ سردبیر